Prosvjed počeo, Riva puna policije, kruži i poruka: ‘Pokažimo da je Split grad koji zna voliti, a ne mrziti’
Foto: Screenshot Slobodna Dalmacija
Prosvjednici se okupljaju, na splitskoj Rivi je velik broj policajaca. Počinje prosvjed koji je najavila navijačka skupina Torcida, a koji je odobren od strane grada, piše Jutarnji.
Povod okupljanja je nedavno uhićenje devet osoba koje su, prema policiji, sudjelovale u incidentu tijekom obilježavanja Dana srpske kulture u Splitu, događaja koji je prekinut kada je skupina muškaraca upala u prostorije gdje se manifestacija održavala
„Pozivamo sve Hrvate… da nam se pridruže u subotu na Rivi u 11 sati“, stoji u saopćenju Torcide, koja u svom pozivu navodi da ne žele šutjeti na, kako tvrde, „licemjerje i medijski linč“.
Na najavljenom skupu očekuje se okupljanje velikog broja sudionika. Organizatori poručuju da prosvjed bude „glasni, ali dostojanstveni“. Vlasti prate situaciju s oprezom budući da je pozadina događaja politički i društveno osjetljiva. Jučer je i u Zagrebu zabilježen incident kada su skupine maskiranih muškaraca, odjeveni u crno, došle ispred prostorija u kojima je trebao početi program Dana srpske kulture. Policija je intervenirala te je na terenu prijavljena prisutnost većeg broja osoba s navijačkim obilježjima koje su skandirale, dobacivale i u jednom slučaju čak pljunule novinarku koja je snimala scena.
Hajdukovci i Splićani koji se ne slažu s nasilnim prekidanjem kulturnih programa nacionalnih manjina i ne podržavaju najavljeni prosvjed Torcide na splitskoj pozivaju sugrađane na kontra prosvjed, piše Slobodna Dalmacija.
Pozivaju sugrađane, kako kažu: "Protiv terorističkog smeća s kapuljačama, trenirkama i fantomkama u crnom, koji nikad nisu bili dio identiteta Splita ni Hajduka".
Njihov poziv, koji kruži porukama i društvenim mrežama, glasi:
"Ajmo ljudi, obucimo Split u bilo! Izvjesite bilu zastavu, maramu ili lancun na balkon, prozor ili teracu kao znak mira, pristojnosti i ljubavi prema svakom čovjeku. Bila je boja svetog Duje, čiste savjesti i originalnog Hajduka. Pokažimo da je Split grad koji zna voliti, a ne mrziti. #BilaZaMir #BilaZaSplit #GradKojiZnaVoljeti"
Prethodni članak
Sljedeći članak
KAOS U ZAGORJU: Istukao policajce pa pobjegao autom. Dok je bježao, izazvao sudar i oštetio više vozila
[FOTO] Premijer Plenković stigao na sud u Zlatar na suđenje
U Zagorju hitno traže 219 djelatnika raznih struka i stručne spreme
U Zagorju rođeno 18 beba. Evo tko su i odakle njihove mame
Jutros u Zagorju uhićen muškarac. Policija upravo objavila detalje
[FOTO] Zlatna jesen zabočka: Dodijeljena priznanja za najljepše okućnice i balkone, uz jesenske delicije i dobru zabavu
NOVI DETALJI STRAVE: Žena koja je ubila muškarca i bivšeg je izbola nožem
Udruga Cetin poziva na Martinje
Cijene hrane pale u listopadu, jedna namirnica rekordno pojeftinila
Foto natječaj ‘Hrašćina u oku’: Pogledajte pobjedničke fotografije
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
