Projekt OPREZ IAS - provedba uklanjanja invazivnih stranih vrsta
Javna ustanova Zagorje zeleno provela je tijekom svibnja i lipnja mjere uklanjanja invazivnih stranih vrsta (IAS) žljezdastog nedirka (Impatiens glandulifera) i prave svilenice (Asclepias syriaca) u sklopu projekta „OPREZ IAS – Kontrola populacija invazivnih stranih vrsta žljezdasti nedirak i prava svilenica u Krapinsko-zagorskoj županiji”, kojeg financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Provođenje mjera uklanjanja navedenih invazivnih stranih vrsta odnosi se na prioritetne lokacije na području Krapinsko-zagorske županiji, odnosno odabrane su po tri lokacije za svaku vrstu.
.
Žljezdasti nedirak uklonjen je sa sve tri prioritetne lokacije – Hum na Sutli, Bratkovec i Miljana. Za uklanjanje žljezdastog nedirka koristi se mehanička metoda košnje ispod prvog nodija i čupanje biljaka s korijenom. Ova metoda provodi se dva puta u vegetacijskoj sezoni prije stvaranja sjemena na biljkama. Prvu košnju provodi se u razdoblju od 15.5. do 15.6., a druga od 15.8. do 15.9. Sav uklonjeni biljni materijal adekvatno se zbrinjava u svrhu sprječavanja daljnjeg širenja, a to uključuje kompostiranje ili spaljivanje suhog biljnog materijala u skladu s propisima koji reguliraju zaštitu od požara. Budući da se žljezdasti nedirak može i vegetativno razmnožavati, pokošena biomasa polaže se na ceradu ili podiže iznad zemlje kako bi bila fizički odvojena od tla te se temeljito suši. Biljke se ne smiju kompostirati ako su prisutne sjemenke.
.
Prava svilenica uklonjena je u Gornjem Jesenju te u Lukama Poljanskim. Za iskorjenjivanje prave svilenice koristi se kombinacija kemijske i mehaničke metode ili samo mehanička metoda. Kombinacija mehaničke i kemijske metode uključuje košnju što bliže tlu u terminu između 15. svibnja i 15. lipnja kako bi se spriječilo stvaranja cvjetova i sjemenja te smanjila gustoća populacija, a novi izdanci koji se pojave nakon košnje tretiraju se selektivno i ciljano herbicidom uz pomoć fizičkih štitnika kojima se sprječava dospijevanje herbicida na okolne neciljne vrste između 15. kolovoza i 15. rujna.
.
Provođenje mjera uklanjanja ovih dviju vrsta trajat će do potpunog nestanka pojedinih invazivnih vrsta na lokacijama uklanjanja, a najkasnije do rujna 2027. godine. Uklanjanje invazivnih stranih vrsta provodit će djelatnici Javne ustanove Zagorje zeleno i vanjski pružatelj usluge košnje.
Tekst i fotografije: Javna ustanova Zagorje zeleno
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vakula objavio prognozu za zimu - Jedan mjesec bit će hladniji nego inače
Kad će konačno brza cesta do Marije Bistrice? Evo što kažu Hrvatske ceste
Grob malog Zvonimira na našem području krije najtužniju priču svih vremena
NOVI INCIDENT KOD ŠKOLE: Izbio mu četiri zuba, slomio nos i vilicu, majka: 'Dijete su mi skoro u lijesu doveli doma'
Doktorica Hitne pomoći: 'Odmah nas zovite ako osjetite ovo'
Beroš danas stigao na novi posao: Evo za što će biti zadužen
Stravična nesreća: Autom udario u zaštitnu ogradu. Vozač poginuo na licu mjesta
U Zagorju uhićen strani radnik! Policija objavila šokantan razlog
Policija upala u kuću i rastavila kanalizacijske cijevi - objavili su razlog
Čudo u Strmcu: Baku našli živu u šumi nakon 4 dana
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
