Prethodni članak
Sljedeći članak

Preko 300 tisuća ljudi podnijelo je zahtjev za ovaj dodatak, mogu dobiti od 138 do 780 eura


Hrvatski zavod za socijalni rad zaprimio više od 250 tisuća zahtjeva za ostvarivanje inkluzivnog dodatka, a sada je tih zahtjeva više od 300 tisuća.

Osobe s invaliditetom čine 17 posto stanovnika Hrvatske, a izvješće o radu Pravobranitelja za 2024. godinu iznio je pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić sa svojim zamjenicama Gordanom Glibo i Anicom Ježić. – U protekloj godini je Ured pravobranitelja kontaktiran 9.516 puta, što je velika brojka i velik posao, a nas koji radimo u Uredu je zajedno s područnim uredima ukupno 20 - rekla je Glibo. Predstavljanje je održano u riječkom Područnom uredu Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, koji pokriva područje PGŽ-a, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke županije, piše Novi list.

– Na tom području živi više od 82 tisuće osoba s invaliditetom, a samo u PGŽ-u 34.073 osobe, od kojih u gradu Rijeci više od 15 tisuća. Razlozi s kojima nam se s ovog područja obraćaju osobe s invaliditetom, njihove obitelji, institucije i civilno društvo ne razlikuju se od razloga s kojima nam se obraćaju iz drugih krajeva Hrvatske. Lani su nam se najviše obraćali s pitanjima vezanim za provedbu Zakona o inkluzivnom dodatku, Zakona o osobnoj asistenciji i Zakona o povlasticama u prometu.  Upiti se najčešće odnose na izazove i probleme s kojima se osobe s invaliditetom susreću svaki dan. Lani su nam se građani najviše puta obratili s pitanjima iz područja socijalne zaštite, zatim po brojnosti slijedi područje pristupačnosti i mobilnosti, pa zapošljavanja i rada, odgoja i obrazovanja, zdravstva, mirovinskog sustava, pravosuđa.

Javljali su se i zbog prijavljivanja različitih oblika diskriminacije i potrebe suzbijanja različitih oblika nasilja - rekao je Jurišić.

Među ostalim, izdvojio je da su posebno alarmantna obraćanja roditelja koji ukazuju da se npr. na dijagnostiku teškoća u govoru djece čeka do sedam mjeseci. Ured pravobranitelja nije zadovoljan razvojem sustava rane intervencijske podrške djeci. – Prošle godine je Hrvatski zavod za socijalni rad zaprimio više od 250 tisuća zahtjeva za ostvarivanje inkluzivnog dodatka, a sada je tih zahtjeva više od 300 tisuća. Radi se o naknadi koja može iznositi od 138 do 780 eura te velik dio osoba koje podnose zahtjev moraju proći postupak vještačenja, što iz različitih razloga traje izuzetno dugo - objasnila je Ježić.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook