Predstavnici mladih Krapinsko-zagorske županije u Orléansu
Na zasjedanju Mreže mladih Skupštine europskih regija, a koje se upravo održava u francuskom Orléansu, sudjeluju
Na zasjedanju Mreže mladih Skupštine europskih regija, a koje se upravo održava u francuskom Orléansu, sudjeluju i predstavnici mladih Krapinsko-zagorske županije, ispred Savjeta mladih – Ivana Radanović i Vedran Bukvić. Prošlogodišnje zasjedanje održano je upravo u našoj županiji, i to u lipnju u Termama Jezerčica gdje se okupilo stotinjak predstavnika mladih iz brojnih europskih regija.
Opća procjena je loša: stopa nezaposlenosti mladih Europljana dosegla je rekordno visok udio od 21% od prosjeka, a čak 45% u Španjolskoj! Kako bi se zaustavio taj trend, Odbor europskih regija (AER) mobilizirao je svoje regije članice te svoju Regionalnu mrežu mladih (YRN) tijekom konferencije o profesionalnoj mobilnosti mladih.
Zaista, jedno od ključnih rješenja koje su istaknule članice Odbora, a koje bi pomoglo smanjenju nezaposlenosti mladih jest upravo njihova mobilnost. Potonje nije samo ključno za olakšavanje integracije na tržište rada, nego i za omogućavanje kulturalnih i lingvističkih razmjena, a time i otvaranje uma, načina razmišljanja kod mladih. Mnogo programa već postoji, međutim, određena ograničenja kao što su nedostatak informacija i znanja među tvrtkama kao i administrativne i pravne barijere, ometanju njihovo optimalno korištenje. Sudionici konferencije naglasili su potrebu za napretkom u područjima lingvističke i edukacijske pripreme te za postavljanjem pravilnih evaluacijskih metoda. U tom kontekstu, publika je pohvalila Eurodissey program Odbora zbog njegove učinkovitosti i jednostavnog okvira.
Regije mogu promovirati sve europske programe na ovom polju, a isto tako predlagati vlastite inicijative za svoje mlade građane. Karine Gloanec Maurin, predsjedateljica pododbora „Obrazovanje i izobrazba“ i potpredsjednik Središnje regije pri Odboru europskih regija, predstavili su projekt „Transeuropsko središte“ kojime se studentima u regiji nudi prilika da posjete drugu europsku zemlju na najmanje 5 dana. Ova inicijativa, koju provode već dvije trećine srednjih škola u regiji, omogućava tinejdžerima da iskuse europsku dimenziju na novoj razini te čini jedinstvenu priliku za njihovu budućnost. Sredstva regije za taj projekt iznose 2 milijuna eura na godinu.
Hande Özsan Bozatli, predsjednik vijeća „Kulture, obrazovanja, mladeži i međunarodne integracije“ pri Odboru europskih regija, naglasio je činjenicu da „povećana razmjena među mladima i regionalnih zainteresiranih strana jest preduvjet budućnosti tog područja, ali i Europe u cjelini“. Predsjednik Centra regije, François Bonneau, pohvalio je korake u tom smjeru i najavio osnivanje Regionalne konferencije mladih u svojoj regiji: „Ova institucija, sačinjena od 72 članova u dobi od 15 do 25, bit će okosnica za razmjenu i dijalog; članovi će biti proaktivni izvor prijedloga, formulirat će sugestijevezane uz postojeće i buduće regionalne javne politike, naglašavajući prioritete i očekivanja mladih u regiji. Članovi ove nove regionalne mreže bit će pozvani da sudjeluju u Regionalnoj mreži mladih (YRN) Odbora europskih regija.
Odbor europskih regija investirao je u još jedan projekt za zapošljavanje mladih: projekt YES – Poduzetničke strategije mladih pomaže promoviranju poduzetništva u okviru obrazovnog sustava. Poduzetništvo već tradicionalno nije uzeto u obzir kao očigledna karijerna mogućnost – 60% europskih građana navodi kako oni nikad nisu razmatrali mogućnost pokretanja vlastitog posla (istraživanje Eurobarometra, 2007.)
Odbor europskih regija je stoga odlučio surađivati sa sedam drugih partnera kako bi poboljšao regionalne politike u području poduzetničkog obrazovanja. Kreativnost, odgovornost, preuzimanje rizika i timski rad su ključne riječi u poduzetničkog duha, a regije trebaju pomoći obrazovnim organizacijama da ih uključe među svoje prioritete. Glavni cilj projekta YES jest razvoj konkretnog seta alata specifičnog za europske regije, kao i vodiča najboljih praksi i najčešćih prepreka.
Prethodni članak
Sljedeći članak
DRŽAVNI INSPEKTORAT: Iz prodaje se povlači popularni proizvod - provjerite jeste li ga kupili
Policija upala u Dom zdravlja, evo o čemu se radi...
Žena (79) mijenjala plinsku bocu – eksplozija oštetila pola kuće i uzrokovala veliku štetu!
Osvojio 500.000 eura na Eurojackpotu pa izjavio: 'Imam posebnu strategiju, ali neću je otkriti'
Cijene goriva će rasti, dio Hrvata imat će veće troškove
Zatreslo se jutros: Seizmološka služba objavila detalje
Općina poziva: Predložite tko bi trebao biti počasni građanin, a tko dobiti druga priznanja za 2026.
Održana izvještajna, izborna i godišnja skupština društva „Naša djeca“ Radoboj
Ovo je popis mjesta koja će danas biti bez struje veći dio dana
Čuvani s neba: Ova 3 znaka imaju najjaču anđeosku zaštitu i sreća ih prati u stopu
VODIČ KROZ VALENTINOVO: Ljubav se slavi u Zagorju – uz vrhunsku gastronomiju
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
