Prethodni članak
Sljedeći članak

Poznate farmaceutske tvrtke prijavile nestašicu važnih lijekova

  • lijekovi ljekarna

    Foto: Pixsell/Ilustracija


Foto: Ilustracija/Pixsell

Poznate farmaceutske kompanije prijavile su nestašice važnih lijekova na hrvatskom tržištu.

Riječ je o lijekovima za snižavanje masnoća u krvi koji spadaju u skupinu najpropisivanijih farmaceutskih pripravaka u Hrvatskoj.

Belupo je tako naveo nestašicu njihova lijeka Rosix Duo 20 mg/100 mg tvrde kapsule, 30 kapsula u blisteru, djelatnih tvari rosuvastatinkalcij i acetilsalicilatna kiselina. Razlozi nestašice su komercijalne prirode, a lijeka neće biti do 28. studenoga.

Istodobno je nestašicu sličnog lijeka prijavio i Alkaloid, odnosno njihova podružnica u Sloveniji. Kažu kako je riječ o nestašici lijeka Refidoro 5 mg/10 mg, filmom obložene tablete; 30 tableta u blisteru, djelatnih tvari rosuvastatinkalcij i ezetimib.

U Alkaloidu napominju kako su razlozi povezani s proizvodnjom, a lijeka neće biti na tržištu od 1. listopada do 31. prosinca ove godine.

Inače, u pet lijekova s najvećom lanjskom potrošnjom u Hrvatskoj čak dva su bila iz skupine statina koji se bore protiv lošeg kolesterola. To je atorvastatin koji je bio drugi najkorišteniji te rosuvastatin na četvrtom mjestu.

Prvi s najvećom potrošnjom u RH lani bio je vitamin D, treći je lijek protiv žgaravice pantoprazol, a peti aspirin, odnosno acetilsalicilna kiselina, navodi Agencija za lijekove RH.

Među statine spadaju lovastatin, pravastatin, simvastatin, atorvastatin, fluvastatin i rosuvastatin. Brojne znanstvene studije dokazale su snažne učinke statina u snižavanju lošeg kolesterola, smanjenju rizika od infarkta miokarda i moždanog udara te smanjenju ukupne smrtnosti.

Statini nisu samo lijekovi protiv masnoća u krvi, već imaju i protuupalno djelovanje, sprječavaju formiranje ugrušaka i suzbijaju aterosklerozu u arterijama, piše Danica.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook