Potvrđena još jedna optužnica protiv Todorića i to za kriminal od 18 milijardi kuna
Optužno vijeće Općinskog suda u Novom Zagrebu potvrdilo je optužnicu Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu protiv Ivice Todorića i njegovih suradnika u jednom od krakova afere “Mjenice“.
Optužene se tereti za kriminal s mjenicama težak preko 18 milijardi kuna. Uz Todorića je optuženo 22 ljudi koji su mu, prema optužnici, pomagali da preko mjenica i faktoring društava godinama prikriveno financira Agrokor, piše Telegram.
“Optužno vijeće Općinskog suda u Novom Zagrebu u navedenom je Rješenju, između ostalog, navelo kako su dokazi pobrojani u optužnici dovoljna činjenična podloga za zaključak kako postoji potreban stupanj osnovane sumnje da su okrivljenici počinili inkriminirano kazneno djelo”, navodi tužiteljstvo.
Prema optužnici, prikriveno financiranje odvijalo se od 4. siječnja 2010. do početka travnja 2017. preko 13 tvrtki. Za to su već ranije optužene – Franck, Sokol Marić Security, Granolio, AWT International, Tehnika, Saponia, Pet Prom, Agrofructus, Chromos Agra, Unex, Alca i Kraš. Na ovakav model financiranja odlučili su se jer su Agrokor i njegove tvrtke bili prekomjerno financijski izloženi prema bankama, te je postojala zabrana da ih banke kreditiraju.
Međutim, Todorić i njegovi prvi suradnici, prema navodima optužnice, potpisivali su mjenice kako bi ih predali na otkup financijskih institucijama. U njima je, sumnja se, bilo lažno navedeno da su izdane za vrijednost primljenu u robi.
Osim toga, okrivljeni su potpisivali i ugovore o faktoringu i otkupu mjeničnih potraživanja. Sasvim precizno, u financijskim institucijama otkupljivali su eskontirane mjenice, jer je u ugovorima stajalo da Franck i ostalih 12 firmi imaju potraživanja prema Agrokoru i još sedam tvrtki iz koncerna, piše Telegram.
Istražitelji su utvrdili da to nije bila istina jer su sporne mjenice izdavane na temelju sklapanih ugovora o financijskom zajmu, a ne za primljenu robu. U ime Agrokora tako su potpisane 393 mjenice teške 533.788.250 kuna, dok je u ime ostalih tvrtki iz koncerna potpisana radi predaje na otkup 2.761 mjenica na ukupan iznos od 17.839.185.000 kuna. Na osnovu svi tih mjenica naknadno su sklapani ugovori o faktoringu i otkupu mjeničnih potraživanja, a sav novac, stoji u optužnici, završavao je u Agrokoru.
                Prethodni članak
            
                Sljedeći članak
            
						
                
                
                
                
                
                
                
                
		        U Zagorju uhićen strani radnik! Policija objavila šokantan razlog
	        
		        Gostovala kod Stankovića pa iznenadila objavom nakon emisije: ‘Ide tužba’
	        
		        Čudo u Strmcu: Baku našli živu u šumi nakon 4 dana
	        
		        Stravična nesreća: Autom udario u zaštitnu ogradu. Vozač poginuo na licu mjesta
	        
		        Lovci u šumi naišli na jeziv prizor! Odmah stigla policija
	        
						Jurio motokultivatorom pa teško stradao
						
						Sandra Elkasović posjetila mališane iz Dječjeg vrtića Zipkica: 'Mali podsjetnik za sve nas koje su glavne vrline u životu'
						
						Uhićen maloljetnik koji je kod škole prebio vršnjaka, majka pretučenog djeteta: 'Ležao je u lokvi krvi, na tlu mu je drobio lice...'
						
						Preminuo Rudolf “Rudi” Belin – legendarni Dinamov nogometaš i trener
						
						KK ZABOK POZIVA: Podržite naše košarkaše u fantastičnom pobjedničkom nizu
						
		Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
	
		Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
	
		[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
	
		Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
	
		Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
	