Pogledajte iz prve ruke kako izgledaju krivotvorene umjetnine na izložbi u Gradskoj galeriji Zabok
Pučko otvoreno učilište Zabok poziva vas na otvorenje izložbe o krivotvorinama umjetnina ‘Ljepota lažnog sjaja’ u četvrtak 28. svibnja u 19 sati u Gradskoj galeriji Zabok, Zivtov trg 10/I.
Pučko otvoreno učilište Zabok poziva vas na otvorenje izložbe o krivotvorinama umjetnina ‘Ljepota lažnog sjaja’ u četvrtak 28. svibnja u 19 sati u Gradskoj galeriji Zabok, Zivtov trg 10/I.
Izložbom krivotvorenih umjetnina pod nazivom “Ljepota lažnog sjaja“ iz Kriminalističke zbirke Muzeja policije namjera je pridonijeti osvješćivanju građana na nužan oprez pri kupnji skupocjenih umjetnina svih vrsta i borbi protiv crnog tržišta. Zbirka se započela stvarati prije desetak godina sporadično prikupljenim krivotvorinama koje su nam samoinicijativno, po pravomoćnosti sudskih presuda, dostavile neke policijske postaje. Sustavno prikupljanje započelo je 2009. godine kad se posredstvom Službe organiziranog kriminaliteta iz Uprave kriminalističke policije kod sudova uspjelo ishoditi da se po pravomoćnosti sudskih postupaka krivotvorine ne uništavaju već da se dodjeljuju kao izlošci Muzeju policije. Danas ovu podzbirku čini šezdesetak izložaka od kojih se najveći broj odnosi na ulja na platnu i nekoliko skulptura. Najviše je krivotvorina radova hrvatskih slikara poput Ede Murtića, Zlatka Price, Ljube Ivančića i Mersada Berbera, a u manjem broju su radovi Dimitrija Popovića, Đure Pulitike, Vaska Lipovca, Ivana Lackovića Croate, Miljenka Stančića, Vladimira Kirina, Oskara Hermana, Borisa Bućana, Ivana Rabuzina, Ivana Generalića, Ferde Kovačevića i Dragice Cvek Jordan te krivotvorina radova kipara Dušana Džamonje i Vojina Bakića, a od stranih autora u zbirci se nalaze krivotvoreni radovi Salvadora Dalija i Paula A. Renoira. Postavljanjem ove izložbe želi se, prije svega upozoriti na beskrupuloznost crnog tržišta koje u utrci za zaradom ne preže od prijevara dobronamjernih i neupućenih kupaca, te s druge strane ponuditi jedan edukativni pristup koji će potencijalnim kupcima ukazati na suvremene metode vještačenja sumnjivih umjetničkih djela i poučiti ih jednostavnim savjetima na nužan oprez pri kupnji.
Izložba je organizirana u suradnji s Muzejem policije.
Prethodni članak
Sljedeći članak
TUŽNA VIJEST: Preminuo dr. Višeslav Ćuk: 'Njegova predanost, dobrota i osjećaj odgovornosti ostat će trajna inspiracija'
Foto s mjesta tragedije u Zagorju: Vozač poginuo, na teren stigli vatrogasci, Hitna i policija
Užas u našem kraju: Muškarac upucao drugog muškarca vatrenim oružjem
Snažna eksplozija šokirala Zagrepčane: 'Digla se vatrena gljiva, mislila sam da se srušio Vjesnik'
STRAŠNO: U kući pronađeno dvoje mrtvih! Policija je na terenu
Ova 2 znaka dobila su najmoćniji blagoslov: Toliko su zaštićeni da im se sve želje ostvaruju
Ispratite staru godinu u duhu Zimske avanture - dolaze Djed Božičnjak i Grinch, ali i vatreni show!
PROMETNA NESREĆA: Vozač hitno prevezen u bolnicu
Trči i osvoji titulu kraljice i kralja zagorskog trčanja!
Uz čestitke, roditelji šestoro novorođenih primili i financijsku potporu Grada Klanjca
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
Pridružite se Zimskom prebrojavanju ptica vodarica (IWC)
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
