PODACI HZJZ-a: Ovo je najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj
Foto: Ilustracija/Reddit
Ozljede su vodeći uzrok smrtnosti kod djece od najmlađe dobi do 19 godina u Hrvatskoj, gdje su u zadnjih 10 godina zabilježena 602 smrtna slučaja djece, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), koji je u cilju prevencije izradio edukativni letak za roditelje.
HZJZ je izradio edukativni letak "Sigurno kroz prvu godinu" u cilju prevencije ozljeda kod djece u prvoj godini života. Namijenjen je prvenstveno roditeljima, skrbnicima, ali i zdravstvenim djelatnicima, pedijatrima, medicinskim, patronažnim sestrama te javnozdravstvenim djelatnicima, odnosno svima koji se bave prevencijom ozljeda kod djece.
Na važnost prevencije i razmjenu informacija o prevenciji i liječenju ozljeda, ukazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak na konferenciji "Ozljede kod djece - javnozdravstveni izazov kroz zajedničku suradnju".
U posljednjih 10 godina u Hrvatskoj je od ozljeda umrlo 602 djece do 19 godina, prosječno 60 djece godišnje. Vodeći vanjski uzrok smrti bile su prometne nesreće, smrti, samoubojstva te utapanja. Smrtnost zbog gušenja iznosila je tri posto, piše Index.
Prema izvješću Centra za kontrolu otrovanja za 2022. godinu, zabilježeno je 2889 slučaja otrovanja. Vodeći uzroci hospitalizacija iz skupine ozljeda kod djece u razdoblju od 2011. do 2021. bili su prometne nesreće i padovi. U 2022. godini zabilježeno je 2515 hospitalizacija zbog prometnih nesreća, a 1831 zbog padova.
Smrtnost od ozljeda kod djece u Hrvatskoj u padu
Iako predstavlja značajan javnozdravstveni problem, smrtnost od ozljeda kod djece u Hrvatskoj je u padu, što je većinom je rezultat sličnog trenda u smrtnosti uslijed prometnih nesreća. Smrtnosti od samoubojstava, napada i trovanja također pokazuju pad.
"Hrvatska je u odnosu na druge europske države iznad prosjeka sa stopom smrtnosti od ozljeda, stoga vidimo da imamo mjesta za napredak", rekla je epidemiologinja Ivana Brkić Biloš.
Specijalist u hitnoj medicini Antun Bajan upozorio je na povećanu hospitalizaciju djece tijekom blagdana zbog pirotehnike, pozvavši roditelje na povećan nadzor. U Hrvatskoj se od 1994. provodi Nacionalni program sigurnosti na cestama. Trenutno je u fazi implementacija djela čiji je cilj smanjiti smrtnost i teže ozljede za 50 posto.
Prethodni članak
Sljedeći članak
[FOTO] Viktor Šimunić predstavio svoju djevojku i objavio zajedničku fotografiju
Žena (64) svaki dan u crkvi krala milodar, 'ordinirala' je i na Veliku Gospu
Nestale su barake na Bračku: Na njihovom mjestu već počeli radovi, evo što se sad gradi
Funkcija na klimi koju mnogi ne koriste: može smanjiti potrošnju, a prostor ostaviti rashlađenim
Uništava srce i jetru: Najgora je namirnica na svijetu, a Hrvati je jedu kao ludi
Preminula je Vedrana Rudan
Policija upala u zgradu HDZ-ove županije!
Psihijatar Marčinko: 'Piromanija i podmetanje požara nisu isto. Ovo je motivacija onih koji rade palež'
[FOTO] Zlato je stiglo u Hrvatsku! Saru dočekali obitelj i prijatelji: 'Ubilo me! Ovo je nagrada za sav trud'
Danas nas čeka novo nevrijeme, a kakav će biti ostatak tjedna? Božarov: 'Najgore je iza nas'
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
