Oroslavska Astra prodana za 6 milijuna kuna?
Je li okončana sudbina jedne od najvećih i najpoznatijih tvornica s ovih prostora, koja je u svoja najbolja vremena zapošljavala više od tisuću radnika?
Dvadesetogodšinja saga oko Astre, jedne od najvećih i najpoznatijih tvornica s ovih prostora, konačno je dobila sretan epilog. Krajem prošle godine završena je kupoprodaja, a upisi u vlasničke knjige i potrebna birokracija u završnoj su fazi, piše novi broj Zagorskog lista. Novi vlasnici najveće zgrade u Astrinom kompleksu, te nekoliko manjih koje se nalaze u sklopu, su oroslavska firma Epo i Monaris iz Gornje Stubice.
Iako novi vlasnici nisu htjeli govoriti javno o svojim planovima, gradonačelnik Tuđa kaže kako je zadovoljan jer se ovakvim raspletom ipak vidi neka budućnost starih oroslavskih zgrada.
- Prodaje se dio Orokonfekcije, prodan je nekadašnji Tipo, dio Oroteksa... To je zapravo sretan kraj, jer te zgrade sada imaju novi život i u njima rade neki drugi ljudi – rekao je gradonačelnik.
Pogoni Astre godinama su zjapili neiskorišteni i nije se znalo što će biti sa sudbinom tvornice koja je nastala na zgarištu nekad predivnog dvorca Vranyczany. U najbolja vremena, kada se tamo proizvodila muška i ženska obuća namijenjena izvozu, u Astri je svoju egzistenciju osiguralo više od 1000 radnika.
No, nakon što je pogon zatvorio posljednji pravni sljednik, ova je oroslavska tvornica postala jedan od najboljih primjera nesretne sudbine koja je zadesila hrvatsko gospodarstvo devedesetih. Unatoč tome što su povremeno poneki subjekti bili u najmu, Astra je, poput mnogih sličnih objekata, propadala. Na kraju je završila u stečaju i kao takva stavljena na prodaju.
- Prostor je parceliran i napravljena je procjena na oko 18 i pol milijuna kuna, no na kraju je cijena pala na oko 6 milijuna kuna. Za koliko je točno prodana, nemam informaciju – rekao je Tuđa za Zagorski list. Grad Oroslavje je, inače, bio zainteresiran za kupnju jedne zgrade u cijelom kompleksu, gdje bi se uredila gradska vijećnica. Od toga se još uvijek nije odustalo, no nikakvi dogovori s novim vlasnikom još nisu postignuti.
(...pročitajte više u tiskanom izdanju Zagorskog lista)
Prethodni članak
Sljedeći članak
BABY BOOM U ZAGORJU: U proteklih 7 dana na svijet stiglo čak 28 beba!
Drama u Zagrebu: "Sve je puno policijskih auta"! Policija: "Očevid je u tijeku"
Evo tko sve duguje porez. Rekorderka je dužna čak 70,5 milijuna eura!
Još jedno poskupljenje: Novi udar na vlasnike auta u Hrvatskoj
KATASTROFA! Izbio veliki požar: 'Nema spasa tvrtki, šteta je ogromna'
Do kraja 2025. dobivaju financijski vjetar u leđa: Novac stiže kad mu se najmanje nadaju
Mladost umalo prosila tri pogotka prednosti u odličnom ''zabočkom derbiju''
Velika pobjeda košarkaša Zaboka u drami protiv Dinama
PROGNOZA: Evo kakvo nas vrijeme čeka na blagdan Svih svetih
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
