Oroslavje sve snažnije gradi priču o Joži Mikulcu, u posjet stigla slovačka veleposlanica, Šimunić: 'Sitni interesi tu ne smiju igrati'
Oroslavje sve snažnije gradi priču o Joži Mikulcu, čovjeku čiji je život i djelo zaslužilo svjetsku pažnju. Njegova iznimna pustolovina, zabilježena u knjizi koja se trenutno nalazi u Americi, postala je središnja tema napora da se u Oroslavju osnuje muzej njemu u čast. Da je riječ o priči koja nadilazi lokalne okvire, svjedoči i današnji posjet slovačke veleposlanice NJ.E. Hane Kovačove, koja je iskazala interes za suradnju i pomoć u povezivanju s ključnim kontaktima u Slovačkoj.
- Priču svjetskih razmjera, usudim se reći, prepoznala je i slovačka veleposlanica NJ.E. Hana Kovačova koja nas je danas posjetila u Oroslavju te smo je upoznali s likom i djelom Jože Mikulca. Veleposlanica je oduševljena s našom inicijativom i pričom. Pokazala je interes i u suradnji i u pomaganju dobivanja kontakata. Naime, u knjizi postoji potpis gradonačelnika Bratislave i još niz potpisa iz Slovačke. Ponudila nam je pomoć u daljnjem razvitku priče. Cilj nam je promocija, a mislim da nema boljeg načina nego preko veleposlanika - objašnjava oroslavski gradonačelnik Viktor Šimunić.
Oroslavje planira i osnivanje muzeja posvećenog Joži Mikulcu, no prvi korak u tom procesu je povratak i nabava njegove knjige iz Amerike.
- Prije nego što započnemo s projektiranjem muzeja, ključni prioritet je povratak i nabava knjige iz Amerike. To je temeljni korak koji moramo poduzeti. U stalnom smo kontaktu s vlasnikom knjige i vjerujemo da će se nakon izbora situacija razjasniti te da ćemo, u suradnji sa Županijom, uspjeti ostvariti njezin otkup. Mi bismo u tom projektu trebali imati potporu ne samo Županije nego i države. Sa Županijom imamo dobru suradnju i vjerujem da ti neće biti nikakvih problema u budućnosti, međutim s državom ćemo vidjeti - poručuje Šimunić.
- Najiskrenije se nadam da će nezavisni osvojiti vlast u gradskom vijeću 18.05. kako ne bi bilo klipova, podmetanja i inaćenja u planiranju muzeja posvećenog našem Joži! Do sada se događalo da je Gradsko vijeće odbijalo bilo kakve inicijative. Nekoliko smo puta zbog toga gubili sredstva - kaže Šimunić.
- Ova priča je svjetska, jedinstvena u svijetu. Sitni interesu tu ne smiju igrati - zaključio je.
Inače, u najavi su i posjeti slovenskog te češkog veleposlanika.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Gotovo svi pogriješe čim donesu lubenicu kući, a zbog toga izgubi slatkoću
Jednostavno i pristupačno: Riješite se crnih mrlja na ružama uz jednu namirnicu iz hladnjaka
Vuk noćas ušao u dvorište u Zagorju? 'Uspjela sam ga snimiti bljeskalicom'
Plenković: Plaća je 1555 eura, a mirovine dižemo na 800 eura
Nesvakidašnja krađa u Zagorju: Ženi iz vrta ukrali 200 kg krumpira
Od sljedećeg tjedna počinje zlatni period za 3 znaka: Sreća kuca na vrata, dobit ćete sve što poželite
Županija osigurala 35.000 eura za participativni proračun za mlade: prijavite svoje ideje i projekte
DOZNAJE SE: Suca koji je sudio Vatrenima protiv Portugala FIFA nije poslala kući
Objavljen video pucnjave u poznatom kafiću, dvoje teško ozlijeđenih. Policija lovi napadača!
Monitoring bijele rode 2026.
Aplikacija iNaturalist – istraži i podijeli svoja opažanja iz svijeta prirode
Prirodan izgled novi je beauty imperativ: Sve više Zagorki bira suptilne estetske tretmane
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
