Općina Tuhelj kao pokusni kunić
Poticajima koje država daje poljoprivrednicima za sjetvu na njihovoj zemlji, odzvonit će već za godinu dvije, kada bude
Poticajima koje država daje poljoprivrednicima za sjetvu na njihovoj zemlji, odzvonit će već za godinu dvije, kada bude završen nacionalni program uspostave LPIS-a, sustava za identifikaciju zemljišnih čestica za izravno plaćanje potpora iz sredstava Europske unije, koji je u tijeku.
Nositelj programa je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva u suradnji s Državnom geodetskom upravom i hrvatskim geodetskim institutom. Voditelj programa, vrijednog 120 milijuna kuna (70 milijuna iz proračuna RH, 25 milijuna kredita Svjetske banke i 25 milijuna iz programa Europske unije - CARDS, PHARE) je agronom Zdravko Tušek, naš Zagorec iz Bedekovčine, visokopozicionirani dužnosnik u Ministarstvu poljoprivrede, koji će zajedno sa 120 stručnih djelatnika iz više državnih institucija obaviti konzultativne sastanke s poljoprivrednicima, na kojima će se ustanovljavati poljoprivredne površine i bilježiti u sustav.
Naime, u prilagodbi poljoprivrednog sektora, odnosno pripremi za provedbu mjera Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije, Republika Hrvatska je dužna prije samog ulaska ovu zajednicu uspostaviti, te akreditirati Agenciju za plaćanje koja će vršiti administraciju izravnih plaćanja u poljoprivredi. Za provedbu izravnih plaćanja u sklopu ovakve politike EU, nužno je uspostaviti integrirani administrativni i kontrolni sustav IAKS i njegovu najvažniju komponentu za praćenje potpora u poljoprivredi, spomenuti sustav za identifikaciju zemljišnih čestica.
Informativne radionice
Navedeni sustav služi za dodjelu, praćenje i kontroliranje izravnih plaćanja poljoprivrednicima, a bit će zasnovan na prostornim podacima - digitalnim kartografskim referencama - ortofoto kartama velike preciznosti i vjerodostojnosti.
U praksi EU kod davanja potpora poljoprivrednicima nema dirigiranja koje kulture vlasnici moraju saditi. To je prepušteno njihovu izboru, a oni će već pratiti tržište poljoprivrednih proizvoda i na osnovi toga odlučivati što će sijati i što saditi i koliko će im to biti isplativo.
- Već dvije godine vršimo administrativne pripreme i sve ostalo, kako bi projekt besprijekorno ostvarili. Rok završetka je kraj 2009. odnosno najkasnije u 2010. godini. Trenutno se pripremaju pilot projekti koji se provode u šest katastarskih općina, po jedna u svakoj od ovih županija: Krapinsko-zagorskoj, Međimurskoj, Osječko-baranjskoj, Slavonsko-brodskoj, Istarskoj i Zadarskoj. To je razlog što smo se pojavili ovdje na području katastarske općine Tuhelj, koju smo izabrali za prvu lokaciju. Naišli smo na veliko gostoprimstvo, predusretljivost i dobru suradnju, osobito načelnika Milivoja Škvorca. Obrađujemo 45 poljoprivrednih gospodarstva. To su veće poljoprivredne površine. Vlasnicima u našim informativnim radionicama dajemo potrebne naputke, a od njih se traži da identificiraju svoje čestice, koje mi nakon toga bilježimo, evidentiramo i na taj način uvodimo u spomenuti sustav. Ukoliko se pojave nejasnoće oko čestica, izlazi se na teren i obavljaju mjerenja. Dakle, nakon završetka ovih pilot projekata, mi ćemo obaviti analize, još malo podesiti sustav, a onda tijekom ljeta ili ujesen kreće jedna velika infrastrukturna kampanja, nešto slično kao kad se radi upisnik poljoprivrednih gospodarstava. Samo što je ovaj projekt višestruko složeniji i funkcionalniji – rekao je mladi poljoprivredni stručnjak.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Opet teška nesreća: Jedna žena poginula, druga osoba odvezena u Opću bolnicu
U Zagorju se prodaje barokna vila iz 18. stoljeća koja nas vraća u vremena grofova i plemića
VAŽNO: Sve do 31. ožujka zatvorena županijska cesta u Zagorju
TEŠKA NESREĆA: Vozač sletio s ceste i udario u metalnu ogradu. Prevezen u OB Zabok
STRAVIČNO: Dečko silovao curicu. Majka tvrdi: 'Sve su htjeli zataškati'
[VIDEO] Hitne satima stoje pred najvećom zagrebačkom bolnicom. Nema slobodnih kreveta
Zagorec KR i Gaj Mače kod kuće, u 4. NL dva zagorska derbija
STRAŠNO: Djevojka dogovorila prodaju mobitela, a kada je tobožnjeg kupca pustila u stan...
STRAVIČNO: Dječaka na igralištu škole pretukli bokserom: 'Šta je, pi*** ti materina, ubit ću te!'
Kaos na sjeveru Hrvatske: Pijani vozač busa udario u auto i pobjegao. Evo koja kazna mu prijeti
Šok prozračivanje je prošlost. I-Vent rekuperacija donosi: stalno svjež zrak, zatvoreni prozori, maksimalna ušteda. Besplatna montaža i 7 godina garancija!
Najbolji dan za shopping: West Shopping Utorak
U Zaboku otvorena nova luksuzna mesnica s vrhunskim domaćim proizvodima i svježim mesom
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
