OGLASIO SE USKOK: Čak 232 osobe osumnjičene za kupovanje lažnih covid potvrda
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv petero okrivljenika
U najnovijoj akciji Uskoka u kojoj je u srijedu zbog lažiranja covid potvrda uhićeno 12 osoba na čelu s bivšom medicinskom sestrom iz Doma zdravlja Zagreb - Zapad, Petrom Rumihom (32), USKOK je donio rješenje o provođenju istrage protiv čak 243 okrivljenika.
Spomenuta medicinska sestra je uz pomoć 11 pomagača, odnosno posrednika, kako ih se tereti, omogućila neosnovano izdavanje covid potvrda za ukupno 232 osobe, koje USKOK tereti da su do potvrda došli davanjem mita. Među obuhvaćenim osobama koji su na taj način dobili covid potvrde navedeno je i ime pjevača Tonyja Cetinskog.
Uhićenu ekipu tereti se da su tijekom nepunih pet mjeseci za svoje "usluge" primili mito od ukupno 28.540 eura i 36.770 kuna. Za petero glavnih okrivljenih osoba USKOK je zatražio određivanje istražnog zatvora, piše Jutarnji.
"USKOK je, na temelju kaznene prijave PU zagrebačke, donio rješenje o provođenju istrage protiv 243 okrivljenika zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela primanja i davanja mita u sastavu zločinačkog udruženja te kaznenih djela davanja mita.
Osnovano se sumnja da su se, u razdoblju od srpnja 2021. do 15. studenoga 2021. na području Hrvatske, u nakani stjecanja nepripadne materijalne dobiti za sebe i za druge, I. okr. kao medicinska sestra zaposlena u jednom Domu Zdravlja u Zagrebu te II. do XII. okr., znajući za postojanje interesa većeg broja osoba za pribavljanje EU digitalnih COVID potvrda bez obavljenog cijepljenja, povezali u zajedničko djelovanje radi omogućavanja izdavanja navedenih potvrda necijepljenim osobama za novčanu naknadu.
U cilju realizacije plana okrivljenici su međusobno podijelili zadatke koje će svatko od njih izvršavati, pa je tako I. okr. vršila upis necijepljenih osoba u informacijski sustav Ministarstva zdravstva CEZIH u koji se unose podaci o cijepljenju osoba protiv bolesti Covid-19, a na temelju kojih upisa cijepljene osobe ostvaruju pravo na izdavanje EU digitalne Covid potvrde. Prethodno su II. do V. okr. osobno ili posredstvom VI. do XII. okr. ili drugih nepoznatih osoba stupali u kontakt s preostalim okrivljenicima odnosno necijepljenim osobama koje su bile zainteresirane da im se izda EU digitalna Covid potvrda iako su znale da nemaju pravo dobiti takve potvrde jer nisu cijepljene. S njima su dogovarali da im se u za to predviđeni informacijski sustav za novčanu naknadu od najmanje 100 eura izvrši upis cijepljenja. Potom su od njih pribavljali osobne podatke potrebne za upis cijepljenja i preuzimali dogovorenu novčanu naknadu za navedeno te su dio naknade zadržali za sebe, a ostatak naknade i podatke su predavali I. okr. koja je zatim u informacijski sustav CEZIH vršila neistinite upise cijepljenja. Jednako tako su u istu svrhu II. do V. okr. te VII. i XI. okr. predali I. okr. svoje osobne podatke kao i novčanu naknadu.
Na temelju neistinitih upisa su za ukupno 232 osobe neosnovano izdane EU digitalne Covid potvrde čime su I. do XII. okr. pribavili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 24.440 eura i 12.370 kuna koji novac su međusobno podijelili, dok je II. okr. na opisani način sebi pribavio i nepripadnu materijalnu dobit od 4.100 eura i 24.400 kuna.
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv petero okrivljenika.", stoji u priopćenju.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Policajac koji je autom sletio na njivu u Zagorju je malo popio i ide na disciplinski
Drama u obitelji: Otac sinu (32) rekao da pospremi sobu, a on eksplodirao - 'Je*o ti Bog ma*er'
Stižu nam kiša pa snijeg u Zagorje. Detalje donosi prognostičar Kristijan Božarov
Uništen najveći spomenik Josipu Brozu na svijetu. Evo gdje je policija pronašla Titovu glavu
Krapinsko - zagorska županija ponovno dobila nagradu za najbolji EU projekt
U nedjelju palimo svijeću ljubavi: Ova četiri znaka doživjet će pravu filmsku romansu
Stiže nam toplije vrijeme, ali treba preživjeti par hladnih dana: Evo što nas čeka
Međimurje pod opsadom, policajac poslao poruku ubojici
[FOTO] POČELO JE: Oroslavje je spremno obraniti titulu najljepšeg adventa u Hrvatskoj!
Ovo bi vas moglo uznemiriti: Iz Civilne zaštite poslali važno upozorenje
Kako nastaju poučne staze? – Iza kulisa!
Blagdansko veselje počinje: Sveti Nikola stiže u Westgate
Hranjenje ptica zimi
Black Friday u Vacomu: visoki popusti i red na blagajni!
Najljepši dar za vaš dom – svjež i zdrav zrak bez vlage i plijesni! Iskoristite posebnu akciju i ostvarite 40% popusta!
