Odlične vijesti za Pregradu: Dobivena bespovratna sredstva za obnovu kuće Janka Leskovara
Pred Božić su stigle odlične vijesti za Pregradu, potpisan je ugovor o dodjeli sredstava vrijedan 657 tisuća eura!
Gradonačelnik Grada Pregrade Marko Vešligaj potpisao je ugovor o dodjeli sredstava za energetsku obnovu rodne kuće Janka Leskovara u iznosu od 657 tisuća eura.
U pratnji gradonačelnika bio je ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Pregrada dr.sc.. Davor Špoljar, a ugovor im je uručio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
Sredstva su odobrena temeljem Poziva na dodjelu bespovratnih financijskih sredstava Provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u potresu i ovi se radovi financiraju iz Mehanizma za oporavak i otpornost Europske unije, privremenog instrumenta i najvažnijeg Unijina plana NextGenerationEU da iz ove krize izađe snažnija i otpornija.
Cjelovita i energetska obnova ovog nepokretnog kulturnog dobra iz druge polovice 19. stoljeća izvodit će se kao nastavak konstruktivne obnove.
U suterenu rodne kuće uredit će se prostor polivalentne dvorane u kojoj će se nalaziti dio izložbenog postava kuće, prikazivati projekcije, održavati različita predavanja, književne večeri, radionice i slično, a opremit će se galerijskom rasvjetom i izložbenim namještajem. Uspostavit će se i pomoćne prostorije: čajna kuhinja, spremište, odvojeni sanitarni čvorovi za žene i muškarce te sanitarije pristupačne osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. U prizemlju se postojeće prostorije uređuju kao izložbeni prostori, spomen-soba Janka Leskovara, prostor za interakciju s posjetiteljima te kontrolna soba.
Projektom cjelovite obnove uređuje se i okoliš – uređuje se Park književnika, novi kolni i pješački prilaz, parkiralište s 18 parkirnih mjesta, od čega će 1 biti izvedeno kao pristupačno, parkiralište za bicikle s električnom punionicom, dvije pješačke staze, terasa i vrtna sjenica koja će se koristiti kao pozornica na otvorenome. Nakon energetske obnove, projektirana ušteda godišnje primarne energije iznosi 98%.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tužna vijest: preminuo ugledni novinar Zagorskog lista i portala Zagorje.com
Velika tuga u obitelji naše slavne glumice: Umro joj otac Ivan
U stravičnoj nesreći poginuo maloljetnik
Vlak naletio na auto, jedna osoba ozlijeđena: Vozač nije pazio…
Baby boom u maloj zagorskoj općini: Ove godine rođena već 21 beba, otvara se i novi područni vrtić!
Vrijedna donacija tvrtke ZMH Horvat: Bolnica dobiva četiri nova hidraulična transportna kolica
Zlatarski zvuci na Ohridskome jezeru
Pijan sjeo za volan: Policija mu izmjerila više od 2 promila
Objavili školski kalendar za 2026./2027.: Promjene u vezi praznika, evo detalja
Limač kup u Dubravi Zabočkoj donosi lijepo sportsko druženje, posjetitelje očekuje i pečeni vol
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
