Odlazi li Elcon u stečaj?
Zbog dramatičnog stanja u zlatarbistričkom poduzeću Elcon, tamošnje je Općinsko vijeće sazvalo izvanrednu sjednicu na ko
Zbog dramatičnog stanja u zlatarbistričkom poduzeću Elcon, tamošnje je Općinsko vijeće sazvalo izvanrednu sjednicu na kojoj se raspravljalo o programu restrukturiranja i konačne konsolidacije ovog poduzeća sa 459 zaposlenih.
Zlatabistričkim su se vijećnicima u raspravi pridružili i pomoćnik ministra unutranjih poslova Zlatko Gledec te novoizabrani zamjenik županice za gospodarstvo ujedno i sadašnji predsjednik Uprave Elcona d.d. mr. Zorko Vidiček.
- Da je stanje u Elconu doista dramatično, govori podatak o kreditnoj zaduženosti od 50 milijuna kuna nastalo između 1992. i 1998. godine, a za što nije vraćena ni jedna kuna glavnice, no zato se godišnje vraća devet milijuna kuna kamata, bankovnih troškova i negativne tečajne razlike. Zorko Vidiček stoga zaključuje da je pomoć države nužna kako bi se stanje uravnotežilo ili je stečaj neizbježan.
Osim kredita, Elconovi problemi su i u padu cijena kabelske proizvodnje za automobilsku industriju, a što je osnovna Elconova djelatnost. Tome je, prema Vidičekovim riječima, krivac Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji je potpisala hrvatska Vlada, a zbog kojeg su ukinute carinske povlastice koje su tada značile dobit za Elconove kupce. Gubitak carinskih povlastica Elconu je značio gubatak kupaca.
Elcon trenutno ima 27 milijuna kuna negative u bilanci plaćanja te je, prema mišljenju Zorka Vidičeka, potrebno što prije uravnotežiti nepovratnom novčanom pomoći države. O tome će Vlada raspravljati na svojoj sjednici 4. kolovoza, a Elcon će u svemu sudjelovati prodajom salona za prodaju i servisiranje vozila te poduzeća u svom vlasništvu Elcon prehrambena prozvodnja - odnosno jajare. Pomoć države zbog čijeg je Sporazuma Elcon izgubio kupce te prodaja imovine, jedina su rješenja izlaska iz ove situacije, kaže Vidiček.
Izvor: Večernji list
Prethodni članak
Sljedeći članak
NEVJEROJATNA SNIMKA: Blizu svijeća za Vukovar ostavili eksplozivnu napravu
Pijani vozač zabio se u most. Djevojke teško stradale
Grad Oroslavje i ove godine osigurava božićnice za umirovljenike te povećava socijalna davanja unatoč rekordnim ulaganjima
Sarma se ne raspada tijekom kuhanja: Jedan tajni sastojak čini razliku i garantira savršen okus
Drama na sudu: Naređena hitna evakuacija, doznaju se detalji
Gori jedan od najpoznatijih nebodera u Zagrebu. Vatrogasci su na terenu
Iz svih ljekarni povlači se poznati lijek: 'Javite se liječniku'
[FOTO] Diljem zagorskih gradova i općina gore lampuši za Vukovar
Šplajt: 'Kumrovec čeka ozbiljan iskorak – POS stanovi, kamp i obnova Vile su prioriteti'
Iz Agencije za plaćanja stigla jako važna obavijest za poljoprivrednike
Šok prozračivanje je prošlost. I-Vent rekuperacija donosi: stalno svjež zrak, zatvoreni prozori, maksimalna ušteda. Besplatna montaža i 7 godina garancija!
Najbolji dan za shopping: West Shopping Utorak
U Zaboku otvorena nova luksuzna mesnica s vrhunskim domaćim proizvodima i svježim mesom
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
