Prethodni članak
Sljedeći članak

Objavljena detaljna prognoza za ljeto, evo što možemo očekivati

  • ljeto vrućina toplinski toplotni udar

    Foto: Pixsell (Ilustracija)


Objavljena je nova detaljna, dugoročna vremenska prognoza za ljeto. S obzirom na promjenjivo vrijeme koje se trenutno bilježi diljem Europe, previđanja stručnjaka pokazuju da će se takve promjene nastaviti i dolaskom ljeta.

Kako javlja Severe Weather, posljednji tjedan svibnja obilježit će nestabilno vrijeme, hladnije temperature i česte oborine, osobito u središnjoj i sjevernoj Europi, zbog izražene anomalije niskog tlaka. Također, na jugozapadu i jugoistoku kontinenta očekuje se manje oborina zbog utjecaja visokog tlaka.

Navodi se i da se od početka lipnja pa nadalje, očekuje sve veći utjecaj visokog tlaka nad sjevernim Atlantikom i Europom što može dovesti do stabilnijeg vremena, sušnih razdoblja i iznadprosječnih temperatura, osobito u zapadnoj, južnoj i dijelovima središnje Europe.

Nadalje, najavljeno je i da se tijekom srpnja i kolovoza ove godine očekuju česti toplinski valovi, osobito u središnjim i zapadnim dijelovima kontinenta. S druge strane, sjever Europe mogao bi povremeno biti pod utjecajem ciklona, a to bi donijelo više oborina. Istovremeno, najavljuje se da će jug Europe biti izložen sušama.

Severe Weather navodi da je ECMWF model je na vrhu što se tiče ‘pouzdanosti’, ali da se nijedan dugoročni sezonski prognostički sustav ne može nazvati ‘pouzdanim’. Razlog za to je taj što se promatraju trendovi te kako se vremenski obrasci razvijaju na velikoj skali i tijekom duljih razdoblja

Tijekom srpnja, kolovoza i rujna ove godine, ECMWF-ova ljetna prognoza tlaka pokazuje područje niskog tlaka nad sjevernom Europom. Također, pokazuje sustav visokog tlaka nad sjevernim Atlantikom, koji se proteže preko Ujedinjenog Kraljevstva i Irske te doseže prema srednjoj Europi.

Nadalje, prema ECMWF modelu za srpanj, kolovoz i rujan, najtoplije anomalije prognoziraju se nad srednjom Europom, a također i nad nekim dijelovima zapada, a to pokazuje vrlo vjerojatnu dominaciju sustava visokog tlaka, pri čemu su sustavi niskog tlaka potisnuti sjevernije nego što je normalno.

Također, u ECMWF-ovoj prognozi oborina mogu se vidjeti uglavnom suši uvjeti predviđeni za Europu pod zonom visokog tlaka. Međutim, vidljivi su i vlažniji uvjeti predviđeni za krajnje sjeverne dijelove Ujedinjenog Kraljevstva i Skandinavije pod zapadnim strujanjem područja niskog tlaka daleko na sjeveru.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook