Nijedna zagorska beba još uvijek nije prijavljena putem sustava e-Građani
Ministarstvo uprave u rad je pustilo novu komponentu sustava e – Građani koja bi trebala olakšati roditeljima prijavu djeteta
Nema više obilaska šaltera, barem kada je prijava novorođenog djeteta u pitanju. Ministarstvu uprave je, naime, od 9. siječnja uvelo uslugu e –Novorođenče koje u potpunosti olakšava prijavu djeteta. Roditelji, dakle, od 9. siječnja mogu sve vezano uz prijavu djeteta obaviti u matičnom uredu, bez obilaska ostalih institucija i šaltera.
Dva načina prijave
Nova usluga koja je dostupna u svim matičnim uredima u zemlji roditeljima omogućava upis djeteta u maticu rođenih, upis djeteta u evidenciju državljanstva, prijavu prebivališta djeteta na adresu roditelja, reguliranje zdravstvenog osiguranja djeteta te podnošenje zahtjeva za dobivanje jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Uvjerenje o prebivalištu djeteta roditelji mogu dobiti odmah po završetku upisa u matičnom uredu, dok će HZZO u roku od 15 dana dostaviti zdravstvenu iskaznicu djeteta na adresu prijave prebivališta te nakon odobrenja zahtjeva za dobivanje jednokratne novčane potpore u roku od 45 dana isplatiti novčanu potporu na račun roditelja.
Od 31. siječnja je pak roditeljima omogućeno da novorođenče prijave putem sustava e- Građani, odnosno, iz udobnosti svog doma. Prijavom rođenja djeteta putem sustava e-Građani roditeljima će se putem osobnog korisničkog pretinca odmah dostaviti elektronički zapis iz matice rođenih za dijete, elektronički zapis iz evidencije državljanstva za dijete, Uvjerenje o prebivalištu za dijete, potvrdu o prijavi na zdravstveno osiguranje u roku od 5 dana i poveznicu na tiskanicu prijave i potvrdu o odobrenom/odbijenom zahtjevu za isplatu jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete (u roku od tjedan dana).
14 upisanih
Od 9. siječnja kada je omogućena nova integrirana usluga u matičnim uredima u Republici Hrvatskoj u svim matičnim uredima ukupno je upisano 3 190 djece, od čega u Krapinsko-zagorskoj županiji 74 djeteta. Od 31. siječnja od kada je dostupna elektronička usluga e-Novorođenče putem sustava e-Građani evidentirane su 23 prijave rođenja djece od čega je 14 uspješno upisano, dok se za ostale čeka da roditelji završe postupak prijave. U Krapinsko –zagorskoj županiji nije bilo prijava rođenja djeteta putem sustava e-Građani – odgovorili su nam iz Ministarstva uprave osvrćući se na stanje na dan 7. veljače. Resornom smo ministarstvu upit uputili i prošlog petka, no odgovorili su nam isto – nitko od stanovnika naše županije nije prijavio svoje dijete putem sustava e – Građani.
Prethodni članak
Sljedeći članak
[FOTO] Viktor Šimunić predstavio svoju djevojku i objavio zajedničku fotografiju
Žena (64) svaki dan u crkvi krala milodar, 'ordinirala' je i na Veliku Gospu
Funkcija na klimi koju mnogi ne koriste: može smanjiti potrošnju, a prostor ostaviti rashlađenim
Nestale su barake na Bračku: Na njihovom mjestu već počeli radovi, evo što se sad gradi
Danas nas čeka novo nevrijeme, a kakav će biti ostatak tjedna? Božarov: 'Najgore je iza nas'
Detalji filmskog bijega: Prijetio bivšoj partnerici, bio u zatvoru pa pobjegao policajcima u lisicama
Podmetnuli 10 požara: Jedan dobio 220.000€ od države, dvoje su misterij
Evo gdje sutra u Zagorju od jutra neće biti struje
Drama: Zatvorenik pobjegao policiji!
Uručene iskaznice novim pripadnicima prometne jedinice mladeži
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
