NEMA ZIME: Plina ima dovoljno, skladišta su zapunjena, cijene ne bi trebale rasti
Predsjednik HSUP-a Dalibor Pudić rekao je da su skladišta plina zapunjena u Hrvatskoj i cijeloj Europi, kod nas 97 posto. Bila su dobro zapunjena već u proljeće, kazao je, zato što se zbog visokih cijena manje trošilo i štedjelo u cijeloj Europi, piše HRT.
Cijene plina su međutim i dalje volatilne na međunarodnom tržištu, ali ne kao lani budući da su izgrađeni dodatni kapaciteti LNG terminala unutar EU-a, a kapaciteti se i dalje šire", dodao je. Ističe da su cijene plina globalno značajno niže nego prošle godine. Ne očekuje da bi mogle rasti iznad aktualnih, osim ako se ne zakomplicira situacija na globalnim žarištima.
Za Hrvatsku kaže da je u opskrbi plinom u jednoj od najboljih situacija u Europi, budući da ima LNG terminal i dobar transportni sustav, kao i domaću proizvodnju plina koja pokriva trećinu domaće potrošnje. Podsjetio je da su cijene plina za građane odlukom Vlade zagarantirane do 1. travnja iduće godine, pa građani neće osjetiti promjenu cijene u odnosu na lani. Ističe, međutim, da bi i dalje trebali štedjeti energiju.
Kazao je, isto tako i da se svake godine povećava flota brodova koja može prevoziti LNG, ali i da se povećava proizvodnja. Spomenuo je i da se povećanjem krčkog LNG terminala kapacitet povećava na 6,1 milijardu kubika, kao i da se gradi novo skladište plina Grubišno polje što će dati dodatnu sigurnost. Nadalje, i Ina povećava domaću proizvodnju, a sve zajedno utjecat će na cijene i sigurnost opskrbe, piše HRT.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozači, obratite pažnju: S ove udaljenosti kamera za nadzor brzine ne može snimiti vozilo
'Popili smo svaki po pet pet pivi, ali problem je jer cijeli dan nismo jeli'
Eksplozija u obiteljskoj kući: vatrogasci i policija na terenu, slijedi očevid
Dramatične scene: Autom sletio s ceste pa završio na boku u dvorištu kuće, intervenirali vatrogasci
Tužna vijest: Preminuo legendarni hrvatski nogometaš – ostao je zapamćen po srčanosti na terenu
Zagorec KR pobjedom potvrdio drugo mjesto, poraz Gaja
Oroslavje vodilo s dva pogotka prednosti, pa u samoj završnici spašavalo bod
Molitve su konačno uslišane: dva znaka kojima zvijezde brišu suze i otvaraju put prema velikoj sreći
[FOTOGALERIJA] UŽIVO S VODOSPREME: Pogledajte atmosferu s Vanninog koncerta
[FOTO] Poznat pobjednik 58. festivala 'Igrajte nam mužikaši': Slavio Zagorski jal s pjesmom 'Pajdaši'
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
