Neka pati koga smeta – Hrvatska je u Schengenu, euro stiže!
Od Tuđmana do Plenkovića, od borbe za samostalnost do pune integracije u Europsku uniju, najmoćniju zajednicu slobodnih naroda i država!
U povodu ulaska Hrvatske u Schengen, priopćenjem se oglasila Zajednica utemeljitelja HDZ-a „dr. Franjo Tuđman“. Prenosimo ga u cijelosti:
''Živimo u vremenu najvećih uspjeha od kada se HDZ pojavio na političkoj pozornici, a pojavio se u doba kada je Hrvatska tek počela probijati oklope sramotne šutnje kojima je bila sputana u vrijeme komunizma i velikosrpskog hegemonizma. Klima straha i bespomoćnosti koja je tada vladala Hrvatskom više ne postoji, kao ni nevjerica i sumnja u njenu budućnost. Naprotiv!
Uz zahvalnost i poštovanje svima koji su tome pridonijeli, posebice smo ponosni što je povijest našoj stranci i vladi još jednom dodijelila ulogu da na zastavama svog programa dovede do ovog postignuća. U svojoj inauguralnoj riječi u Hrvatskom saboru 30. svibnja 1990. Tuđman je istaknuo cilj koji je danas ostvaren: “Uključivanje u Europu i europeizacija Hrvatske”. Ostvarivanje tog cilja govori nešto o nama što se ponekad i među nama osporava, a to je da je Hrvatska uređena i sigurna država, društvo političke demokracije, poštivanja prava čovjeka i razvijenog višestranačja, snažnih osobnih, nacionalnih i gospodarskih sloboda te socijalno-tržišnog gospodarstva. Zahvaljujući tome imamo svoje mjesto u novom europskom poretku i na to trebamo biti ponosni.
Ispunjenje ove teške i odgovorne zadaće podsjeća nas i na odgovornost prema drugima, koja raste sa svakim našim uspjehom. U kontekstu sadašnje agresije na Ukrajinu i potiranja njihova prava na opstojnost, u nadi da će sadašnji zastupnici u Saboru biti na visini svoje zadaće, ističemo poruke koje je Tuđman uputio prilikom svog boravka u Kijevu 1991. godine: “Odlučno vjerujemo u tom poretku koji se stvara biti mjesta i za naš mali hrvatski narod, ali i za veliki ukrajinski narod. Doista, ako svi narodi, bez obzira na veličinu, ne bi raspolagali ravnopravnim glasom u međunarodnoj zajednici i osobito europskim poslovima, onda se novi svjetski poredak ne bi mogao smatrati ni osobiti novim ni osobito uređenim.”
Danas, kad su granice naše države postale vanjske granice Europske unije, učvrstili smo svoju poziciju unutar zajednice u kojoj smo željeli biti i kojoj smo težili još otkako smo bili silom iz nje istrgnuti i gdje su nam povratak neki željeli svim silama spriječiti.
Iskoristimo ostvarenje svojih htijenja i snagu glasa kojeg imamo i kojeg smo mukotrpno stekli kako bismo i drugima pomogli da ostvare svoje slobodarske težnje!''
Prethodni članak
Sljedeći članak
Od sutra veliko poskupljenje: Usluga koju mnogi koriste skače za 60 posto
Hrvatska pošta ima važnu obavijest za građane: 'Ispričavamo se svim korisnicima'
Liječnici otkrili istinu o svinjskoj masti: ‘Ljudi su u zabludi’
OBJAVLJENA IMENA: Ovi su Zagorci sudjelovali u velikoj 'narko špediciji', poznati svi detalji
Netko u Zagorju upravo osvojio ogroman novac na Lotu. Evo gdje je uplaćen listić
Tko sve u Hrvatskoj mora ponovno na vozački ispit: Evo zašto to košta ‘bogatstvo’ i dodatno komplicira život
Hitna intervencija: HGSS-ovci spašavali osobu koja je doživjeli srčani udar
Pobjeda U 11 kategorije
Ana uhvaćena pijana u vožnji: 'Bio je rođendan, pa sam udarila po rakiji'
Zabok i Stubica bolji od Malinska Dubašnice
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
