Nagrade malim zagorskim pjesnicima
Smotra dječjega kajkavskog pjesništva u Varaždinskim Toplicama
U organizaciji Europskog talent centra Hrvatska – Centara izvrsnosti Varaždinske županije i Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole, u Varaždinskim Toplicama je održan 4. Festival Ivan Kukuljević Sakcinski i 4. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“.
Festivalu i smotri prethodio je natječaj za lirske pjesme na kajkavskom narječju na koji su ove godine pristigla 173 pjesnička rada učenika viših razreda 42 osnovne škole iz svih županija kajkavskoga govornog područja. Radovi su tiskani u zbirci, a 20 odabranih autora kazivalo je svoje stihove na Smotri.
Smotra je završila proglašenjem najboljih u kategorijama 5. i 6. te 7. i 8. razreda koje je odabralo stručno povjerenstvo . U kategoriji 5. i 6. razreda prvo mjesto osvojila je 𝐕𝐢𝐝𝐚 𝐒𝐤𝐫𝐚𝐛𝐥𝐢𝐧 iz OŠ Donja Stubica (mentorica Danica Leštek), a drugo mjesto 𝐍𝐨𝐚 𝐊𝐫𝐮𝐬̌𝐞𝐥𝐣, OŠ Bedekovčina (mentorica Ivana Kranjčec). Treća je 𝐆𝐢𝐭𝐚 𝐑𝐚𝐝𝐢𝐤𝐨𝐯𝐢𝐜́, OŠ Petar Zrinski Šenkovec (mentorica Marijeta Stevanović).
Inače, smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“ njeguje dječje pjesništvo različite tematike na kajkavskom narječju, osvješćuje važnost očuvanja zavičajnog govora, potiče rad s pjesnički nadarenim učenicima osnovne škole te njeguje svijest o zavičajnoj pripadnosti i nacionalnom identitetu. Festival i smotra potvrda su kreativnosti, želje za očuvanjem kajkavskoga jezika i želje za nastavljanjem višestoljetne književne tradicije na kajkavskome jeziku.(zl)
Prethodni članak
Sljedeći članak
Žena (64) svaki dan u crkvi krala milodar, 'ordinirala' je i na Veliku Gospu
[FOTO] Viktor Šimunić predstavio svoju djevojku i objavio zajedničku fotografiju
Nestale su barake na Bračku: Na njihovom mjestu već počeli radovi, evo što se sad gradi
Uništava srce i jetru: Najgora je namirnica na svijetu, a Hrvati je jedu kao ludi
FOTOGALERIJA i VIDEO: U Oroslavju tombolom završila manifestacija "Ljetna pozornica". Dobitnik: ''Dečki moji, ovo je ludnica!"
Astrolozi: Tri horoskopska znaka moraju biti na posebnom oprezu!
Muškarac nastradao u vozilu vlastite izrade, preminuo u bolnici
Uskoro stroža pravila: Bez ovog više nećete moći prodati auto
HEP javlja: Sutra bez struje u jednom zagorskom mjestu
Počelo nevrijeme: Kod Ogulina tuča, auti staju na A1 zbog jake kiše
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
