Načelnik zagorske općine poslao oštro pismo Plenkoviću. Evo što mu je napisao
U svojem današnjem izdanju, tjednik Zagorski list ekskluzivno je objavio pismo kojeg je načelnik Općine Sveti Križ Začretje, Marko Kos, poslao premijeru Plenkoviću
Nakon što su, zabrinuti ponajprije za sigurnost svoje djece, ali i svih ostalih sudionika u prometu, mještani Svetog Križa Začretje uoči Uskrsa u samo pet dana prikupili oko 1500 potpisa na peticiju za sigurnija rješenja na križanjima novoizgrađene dionice spojne ceste Zabok Krapina, u ponedjeljak je načelnik Općine Marko Kos peticiju s popratnim pismom poslao Hrvatskim cestama, Ministarstvu prometa, ali i Vladi Republike Hrvatske, točnije, 'na ruke predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću'. Podsjetimo, u protekle tri godine načelnik Općine Sveti Križ Začretje poslao je Hrvatskim cestama, Ministarstvu prometa, ali i PU krapinsko – zagorskoj dvadesetak raznih dopisa, a sve s ciljem da upozori nadležne kako je dionica spojne ceste Zabok – Krapina, od Svetog Križa Začretja do Lepajci, projektirana, a potom i izvedena, na način da je vrlo opasna za promet, pogotovo na dva najprometnija svetokriška raskrižja. No, ni jedan od njegovih dopisa nije urodio plodom, stoga je zajedno s mještanima odlučio pokrenuti peticiju.
Opravdana zabrinutost
Sada kada su potpisi prikupljeni, načelnik je uz njega satavio i pismo te poslao na gore spomenute adrese. „Općina Sveti Križ Začretje od samog puštanja u promet prve faze spojne ceste Zabok-Krapina mirno prosvjeduje i investitora Hrvatske ceste d.o.o kontinuirano već godinama upozorava na nedostatke i zastarjeli koncept prometnih rješenja koji su uočeni na terenu nakon puštanja u promet prve faze te na određene nedostatke koji se odnose na izgradnju druge faze spojne ceste Zabok – Krapina. O istome smo u više navrata obavijestili i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Prema informacijama kojima raspolažemo, radovi su završeni te uskoro slijedi tehnički pregled nakon čega će se prometnica pustiti u promet. Nažalost, lokalno stanovništvo i mi kao jedinica lokalne samouprave svakodnevno smo svjedoci nedostataka prometnice na koje Vas kontinuirano upozoravamo. Dokaz da je naša zabrinutost opravdana su prometne nesreće koje se učestalo događaju na trasi prometnice. Još jednom ponavljamo jedno te isto pitanje: Koliko prometnih nesreća i izgubljenih ljudskih života se mora dogoditi da konačno reagirate? Nedopustiva je situacija da se u današnje vrijeme kada postoje napredna tehnička i prometna rješenja cesta pusti u promet sa očiglednim nedostacima na koje kontinuirano upozoravamo. Križanja na spojnoj cesti na području Općine Sveti Križ Začretje su očigledno najkritičnije točke gdje će se događati velik broj prometnih nesreća te Vas molimo da HITNO reagirate. Kao što smo nebrojeno puta napomenuli, prometnice sa kojima se križa spojna cesta na navedenim križanjima koriste djeca na svojem putu prema matičnoj osnovnoj školi, ali i cjelokupno stanovništvo Općine budući da iste vode do samog središta mjesta (Trga, ambulante, Knjižnice, crkve, Općine, trgovine i sl.) te je stoga nužna hitna reakcija od Vaše strane“, stoji u pismu kojeg je potpisao načelnik Marko Kos.
Sigurnost prije svega
Nadalje, načelnik se u pismu osvrnuo i na dosadašnje ignoriranje svih njegovih dosadašnjih dopisa, koje je počeo redovito slati Hrvatskim cestama još 20. rujna 2019. godine. „Kako svi naši dopisi tijekom godina nisu urodili plodom, Općina Sveti Križ Začretje je zajedno sa građanima pokrenula i potpisivanje peticija za povećanje sigurnosti na spojnoj cesti Zabok – Krapina, a koju Vam u privitku dostavljamo. U samo pet dana prikupljeno je skoro 1500 potpisa. Cilj aktivnosti koje su pokrenute pod motom „SIGURNOST PRIJE SVEGA“ je ukazati na problematiku zastarjelog koncepta prometnih rješenja Hrvatskih cesta na raskrižjima spojne ceste Zabok-Krapina u dijelu koji prolazi područjem Općine Sveti Križ Začretje. Naime, sve služene zamolbe i ukazivanja na probleme upućene od strane Općine Sveti Križ Začretje prema investitoru Hrvatskim cestama te Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture su ignorirane. Ovim putem, u suradnji sa građanima želimo ukazati na potrebu izgradnje modernih i sigurnih raskrižja uz kružne tokove, semafore, usporivače i nadzor brzine na cijeloj dionici spojne ceste Zabok-Krapina (Lepajci) jer SIGURNOST je najvažnija. Sukladno iznijetom, još jednom apeliramo na Hrvatske ceste d.o.o. kao investitora, na Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te na Vladu Republike Hrvatske da konačno nešto poduzmu i reagiraju s ciljem rješavanja problematike na koju upozoravamo jer je svaki ljudski život nemjerljivo vrjedniji od nekoliko metara asfalta“, napisao je načelnik Marko Kos.
(Izvor: Zagorski list)
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vakula objavio prognozu za zimu - Jedan mjesec bit će hladniji nego inače
Kad će konačno brza cesta do Marije Bistrice? Evo što kažu Hrvatske ceste
Grob malog Zvonimira na našem području krije najtužniju priču svih vremena
NOVI INCIDENT KOD ŠKOLE: Izbio mu četiri zuba, slomio nos i vilicu, majka: 'Dijete su mi skoro u lijesu doveli doma'
Doktorica Hitne pomoći: 'Odmah nas zovite ako osjetite ovo'
Lovci u šumi naišli na jeziv prizor! Odmah stigla policija
BRAVO: Posadili 25 novih stabala
Opet puno nesreća u Zagorju za vikend. Jedan biciklist teško ozlijeđen
U subotu u Repovcu završava ovogodišnje izdanje Zagorske trkačke lige
FOTO: Noćna drama: izgorjela dva auta koji nisu bili jedan kraj drugoga, koriste ih dvije sestre
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
