MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA: ‘Hvala na svemu što ste učinili i još činite’
Sukladno odluci Skupštine Ujedinjenih naroda, 1. listopada se diljem svijeta obilježava kao Međunarodni dan starijih osoba. Tim povodom čestitku je osobama starijima od 65 godina uputio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
„Svojim ste radom, znanjem i predanošću izgradili temelje našeg društva – društva koje se i danas oslanja na vaše iskustvo, mudrost i vrijednosti koje nesebično prenosite mlađim generacijama. Uz čestitke za Vaš dan, želim vam još jednom zahvaliti na svemu što ste učinili i još uvijek činite za našu Krapinsko-zagorsku županiju“, poručio je župan Kolar te naglasio kako Županija već dugi niz godina provodi brojne programe i inicijative usmjerene na poboljšanje kvalitete života starijih sugrađana.
U petak bogat program obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba
Središnje županijsko obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba, u organizaciji Županije i njezinog Savjeta za umirovljenike i osobe treće životne dobi, bit će održano 3. listopada (petak) u Sokolani u Zlataru. Program će otvoriti zborovi udruga umirovljenika iz Krapine, Marije Bistrice i Zlatar Bistrice. Nakon glazbenog dijela, Glumačka skupina udruge umirovljenika iz Marije Bistrice izvest će predstavu U autobusu, a nastupit će i Mažoretkinje 60+ iz Jesenja.
Osim navedenoga, klinička psihologinja Gordana Kamenečki održat će kratko predavanje o važnosti mentalnog zdravlja. Također, predstavnice Podružnice Hrvatske udruge medicinskih sestara Bedekovčina, u suradnji s učenicima Srednje škole Bedekovčina, organizirat će besplatno mjerenje razine šećera u krvi, krvnog tlaka i indeksa tjelesne mase (BMI).
U obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba uključile su se i patronažne sestre Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije, koje tijekom rujna i listopada provode čitav niz aktivnosti u svim krajevima Krapinsko-zagorske županije.
Međunarodni dan starijih osoba proglasila je Glavna Skupština Ujedinjenih naroda 14. prosinca 1990. godine kako bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.
Na području Republike Hrvatske prema posljednjem popisu stanovništva živi 22,45 % osoba starijih od 65 godina, dok ih je na području Krapinsko-zagorske županije 20,8 %..
Županijske potpore
„U 2025. godini je samo za financiranje aktivnosti 27 umirovljeničkih udruga kroz županijsku Maticu umirovljenika izdvojeno 70 tisuća eura. Ove smo godine prvi put raspisali i 35 tisuća eura vrijedan Participativni proračun za umirovljenike i osobe treće životne dobi, a dodatno smo osigurali i 13 tisuća eura za jačanje informatičkih resursa udruga umirovljenika“, dodatno je naveo župan Željko Kolar te dodao da je Krapinsko-zagorska županija i partner na projektu Centra za starije osobe Lobor gdje će za sufinanciranje smještaja korisnika u pet godina osigurati više od 2 milijuna eura.
Prethodni članak
Sljedeći članak
TUŽNA VIJEST: Preminuo dr. Višeslav Ćuk: 'Njegova predanost, dobrota i osjećaj odgovornosti ostat će trajna inspiracija'
Foto s mjesta tragedije u Zagorju: Vozač poginuo, na teren stigli vatrogasci, Hitna i policija
Užas u našem kraju: Muškarac upucao drugog muškarca vatrenim oružjem
Snažna eksplozija šokirala Zagrepčane: 'Digla se vatrena gljiva, mislila sam da se srušio Vjesnik'
STRAŠNO: U kući pronađeno dvoje mrtvih! Policija je na terenu
Od 2026. nova pravila za žene: Odlazak u mirovinu bit će moguć kasnije nego dosad
[VIDEO] Spektakl u Mariji Bistrici: Tisuće ljudi pjevalo 'Volim Jožeka' na prepunom trgu
Strava u našem kraju: Žena sjekirom pokušala ubiti člana obitelji, podignuta je optužnica
Od sutra velika promjena u parkiranju u Zagrebu: Ovo su nova pravila naplate
STRAVIČNO: Dječak (12) zapalio madrac na kojem je spavao njegov vršnjak, teško je opečen
JESTE LI ZNALI? Zimski tragovi u prirodi otkrivaju skriveni život životinja
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
Pridružite se Zimskom prebrojavanju ptica vodarica (IWC)
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
