[MEĐU TOP 20] Vito Vidović finalist na međunarodnom fotonatječaju Skills in Action
Fotografija Moving with JavaScript učenika zabočkog ŠUDIGO – a ušla je u uži izbor na natječaju na koji je pristiglo više od 360 radova iz čitavog svijeta
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok sudjelovala je na međunarodnom fotonatječaju Skills in Action kojeg je organizirala organizacija UNESCO-UNEVOC povodom WYSD-a – Svjetskog dana vještina mladih (15. srpnja) čijim se obilježavanjem želi podići svijest o važnosti razvoja vještina kod mladih ljudi. Na natječaj je pristiglo više od 350 radova iz čitavog svijeta, a jedan od finalista je i Vito Vidović, najesen učenik četvrtog razreda web dizajna, čija je fotografija Moving with JavaScript ušla u uži izbor 20 najboljih radova (Top 20).
Odabrana fotografija samo je jedna iz serije koju je Vito, inače član redakcije digitalnog školskog lista Tabula nova, snimio u okviru svojeg novinarskog zadatka na nastavnom satu Web projekata. U okviru te aktivnosti učenici web dizajna, korištenjem JavaScripta, upravljali su robotima i na taj način razvijali kompetencije u području programiranja. „Ta vještina može nam pomoći u pronalasku zaposlenja u području web dizajna i programiranja. Kao robotski pratitelj, prilikom programiranja, poslužio nam je BB-8 iz filma Star Wars. Robotom smo upravljali uz pomoć mobitela i aplikacije Sphero Edu. Aplikacija koristi JavaScript kako bi se robotu mogle zadati naredbe za kretanje“, objasnio je Vito koji svoje fotografije objavljuje i na Instagramu: www.instagram.com/wphoto.xiw.
Sve poslane fotografije trebale su isticati mogućnosti koje tehničko i strukovno obrazovanje nudi mladima između 15 i 29 godina. Vito se usmjerio na kategoriju promoviranja informacijsko-komunikacijske tehnologije i digitalnih vještina u okviru strukovnog obrazovanja. „Smatram kako je cilj ovog UNESCO-ovog natječaja povezati mlade ljude širom svijeta koji se bave fotografiranjem i omogućiti im da pokažu svoje vještine i znanje. Natječaj je vrlo dobro osmišljen te mi se svidjela tema u kojoj je trebalo prikazati strukovno obrazovanje mladih osoba“, istaknuo je Vito koji se fotografijom bavi još od osnovne škole te se planira i sljedeće godine prijaviti na natječaj. Učenikov mentor je nastavnik stručnih predmeta Krešimir Varga.
Zanimljivo je da među najboljih 20 radova još jedna fotografija iz Hrvatske pod nazivom Female bulldozer operators koju je snimila profesorica Silvia Vladić Vrban iz zagrebačke Obrtničke i industrijske graditeljske škole, dok su prve tri nagrade otišle u Nigeriju, Paragvaj i Indiju. Top 20 fotografija moguće je pronaći na ovoj poveznici: bit.ly/skillsinaction2019.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Stigao nalog za rušenje kuće koju je Amerikanac kupio za 5000 eura u Zagorju i uredio je
Liječnici upozorili: Ako osjetite i jedan od ovih 10 simptoma, hitno se javite doktoru
Drama u Zagorju: Muškarac teško ozlijeđen u dvorištu, iz OB Zabok prebačen u Vinogradsku
Kolar o otpadu u Poznanovcu: 'Svi su sve znali. I ja sam sve znao, ali nisam imao ovlasti ništa učiniti'
[PROGNOZA VREMENA] Vruće, ali evo kada su mogući pljuskovi
Srušio se zrakoplov u Hrvatskoj, sve žurne službe na terenu
UPALJENI GENERATORI, Salatko: 'Nevrijeme dolazi sa zapada'
POVEĆANJE MIROVINA: Evo kada bi novac mogao sjesti na račune
Turistička zajednica područja Donja Stubica i Gornja Stubica ima novu direktoricu
Radari pokazuju što se približava Hrvatskoj, DHMZ: 'Budite spremni na grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu'
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
