Prethodni članak
Sljedeći članak

MARIJA PUH: 'Elektroničko nasilje je veliki problem u našem društvu'

U Zaboku u organizaciji saborske zastupnice Marije Puh održana tribina "Nasilje među djecom – od prepoznavanja do reakcije"


U Gradskoj galeriji u Zaboku, u utorak je u organizaciji saborske zastupnice Marije Puh održana javna tribina pod nazivom "Nasilje među djecom – od prepoznavanja do reakcije".

- Podaci raznih istraživanja u koje imamo uvid, pokazuju da je sve veći problem s vršnjačkim i elektroničkim nasiljem. Čak pet posto djece trpi konstantna zlostavljanja elektroničkim putem. Tjelesne, psihičke i socijalne posljedice vršnjačkog nasilja ostaju trajno ako se na vrijeme ne reagira te se žrtve s njima bore cijeli život. To je veliki problem u našem društvu i kao saborskoj zastupnici cilj mi je da više pričamo o njemu, kako bi osvijestili ljude koji se često prave da se to događa nekome drugome. Također radim na pripremi zakona o elektroničkom nasilju, koji bi trebao regulirati temu elektroničkog nasilja među djecom, a i općenito cyberbullying te govor mržnje koji je svakodnevno prisutan na društvenim mrežama i portalima – istaknula je Marija Puh u uvodnom obraćanju.

Prezenterica teme bila je Ana Raguž, magistra psihologije iz Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, a na tribini je istaknuto kako su jedan od tri dječaka i jedna od četiri djevojčice žrtve elektroničkog nasilja. - Razlika između fizičkog i elektroničkog nasilja je da za fizičko nasilje djeca točno znaju koga trebaju izbjegavati i koje situacije, dok kod elektroničkog nasilja oni to ne znaju. Konstantno su na oprezu i u grču i nisu uvijek sigurni koja osoba je ta koja ih zlostavlja. Čak 34,8 posto djece ne zna tko je njihov zlostavljač. Također, kod fizičkog nasilja dijete se makne i ode kući u sigurnost, dok kod elektroničkog nasilja dijete konstantno ima mobitel uz sebe i stresna situacija ga konstantno prati. Čak i gašenje telefona ne pomaže, jer se cijelo vrijeme boji i pita što će pronaći kada mobitel ponovno upali. Poruka roditeljima je da moraju konstantno pratiti djetetovo ponašanje te da se bilo kakve promjene ne smiju ignorirati. S djecom treba razgovarati, a iako možda i ne odgovore odmah na prvo pitanje, ako kontakt postoji, dijete će se nakon petog upita otvoriti i priznati što se događa. Važno im je da znaju da nisu sami, te da postoji netko kome je stalo do njih. Ne možemo spasiti svijet, ali možemo biti jedna kockica u njegovom poboljšanju - zaključila je Ana Raguž.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Samo za osobna vozila otvorene su: - autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica. Obilazak za ostale je državnom cestom DC3 kroz Gorski kotar; -autocesta A1, između čvorova Sveti Rok i Posedarje. Obilazak za ostale je držav...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program