Mali trgovci ljuti na Vladu: ''Tu ima previše nelogičnosti''
Hrvatske potrošače dočekat će u trgovinama u ponedjeljak niže, regulirane cijene 30 osnovnih namirnica. Dok oni očekivano pozdravljaju antiinflacijske mjere koje je Vlada dogovorila s velikim trgovačkim lancima, nezadovoljni su mali trgovci. Poručuju kako će biti ostavljeni na milost i nemilost dobavljača, piše Dnevnik.hr.
Ako se pita Melitu Husnik, vlasnicu male zagrebačke kvartovske trgovine, ove godine poslije oluje dolazi još jedna oluja. Prvo joj je neradna nedjelja odnijela znatan dio prometa, a sad stiže i Vladina odluka da se utrostruči košarica artikala sa zamrznutim cijenama.
"Tu ima previše nelogičnosti, previše toga nije objašnjeno, Vlada donosi zakon, a da nas ništa ne pita", istaknula je Husnik. Da ih je pitala, čula bi da su mali trgovci, uz zamrznute maloprodajne cijene ostavljeni na milost i nemilost dobavljača.
"Zna se koja je najveća veleprodaja za male trgovce, oni u principu stave istu tu cijenu. Znači, mi tu nemamo nikakvog lufta. Evo, ja sam na primjer dan ranije kupila jedan artikl. S njime sam ušla u minus. Što je zakonom nedopušteno", upozorila je.
Da to nije izdvojen slučaj, potvrđuju i u najbrojnijoj domaćoj udruzi malih trgovaca. "Imamo već sedam, osam dobavljača koji su najavili podizanje cijena od 1. listopada. Mislim da bi trebalo sjesti s dobavljačima, ograničiti njima cijene, jer mi smo ti zadnji u lancu", objasnio je Oliver Vuletić, predsjednik Saveza udruga malih trgovaca Republike Hrvatske.
Ako se to ne dogodi, upozorava Vuletić, nestašice u pojedinim trgovinama bit će neizbježne, kao što je jesenas slučaj bio sa šećerom. Iz Vlade takve tvrdnje odbacuju. Kažu da u novom paketu mjera postoje mjere koje pomažu i malim trgovcima.
Ipak, i uz povoljniju struju od ponedjeljka će male trgovine svojim cijenama još teže konkurirati velikima. "Kod nas se ne rade mjesečne kupovine, za to se ide u velike centre. Meni je to jasno, logično je zbog cijene, zbog širine asortimana i tako dalje. Ali treba i nama ostaviti nekakav prostor za život", istaknula je Husnik.
Vladine mjere građanima će kratkotrajno donijeti niže cijene, ali dovedu li i do daljnjeg okrupnjavanja tržišta pod kapom velikih igrača, dugoročni efekt mogao bi biti potpuno suprotan.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Samo ovako se radi zaprška za sarmu: Kuharica otkriva caku za pravu, domaću gustoću
Svi griješe kad prže svinjske kotlete: uz ovu caku topit će se u ustima
Jedan od najpoznatijih Zagoraca u Europi danas slavi 70. rođendan
Vraća se snijeg u Zagorje: Evo kad ga možemo očekivati
U Zagorju rođeno 19 beba, od toga čak 14 dječaka. Evo tko su i odakle njihove mame
Vladimir Pleško izabran za predsjednika Zajednice utemeljitelja HDZ-a KZŽ
Krapina na krilima Đurkana uvjerljivo slavila protiv Ksavera
Sudar 2 automobila: Policija na terenu
[VIDEO I FOTO] Spuntali se Gupčevi kmeti: 'Napali bumo Tahyja jenput za navek!'
ZAGORSKA NOĆ: Kolar: ‘Hvala svima koji volite, radite i živite za Zagorje’
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
