Kroz komunu u Đurmancu prošao tek manji broj Zagoraca, korisnici se većinom liječe od alkohola
Terapijska zajednica Moji dani pomaže bivšim ovisnicima o alkoholu, drogi pa čak i kocki
-Ovdje mi je dobro, tu sam već pet mjesec. Imamo svoja zaduženja, brinemo oko domaćih životinja, vrta, održavamo okoliš, pripremamo obroke, peremo suđe i slično, ništa mi nije teško. Imao sam velikih problema s alkoholom, uništavao sam si život. Ne pijem već godinu i sedam mjeseci, a boravak ovdje mi koristi i piću sam rekao 'zbogom', jer je to jedini izlaz, donio sam čvrstu odluku, a boravak ovdje mi pomaže da ostanem dosljedan toj odluci – iskreno nam je ispričao 56 - godišnji Ivo iz Splita, jedan od stanara Terapijske zajednice 'Moji dani' u Đurmancu, kojoj je voditeljica Dijana Majkić – Vukušić.'
Moje dane', koji djeluju od 2003. godine, posjetili smo povodom 26. lipnja, Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama. Terapijska zajednica kojoj je cilj psihosocijalna rehabilitacija i reintergracija ovisnika u normalan život, trenutno smješta 15 bivših ovisnika o alkoholu, opojnim drogama i kocki.
Za korisnike Zajednica ove godine provodi projekt 'Želim raditi', koji je financiran i odobren od strane Ministarstva socijalne politike i mladih, a prioritetno područje mu je resocijalizacija ovisnika. Trenutno se četvero korisnika školuje za računalnog operatera, s pravom upisa u radnu knjižicu, kako bi bili osposobljeni za tržište rada, što se ostvaruje u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Krapina.
– Mještani sve bolje prihvaćaju naše korisnike i razvijeni su dobrosusjedski su odnosi – ističe stručna suradnica Vanja Premužić, a da im nije teško prihvatiti se posla, uvjerili smo se i sami, jer su korisnici upravo radili na poslovima obnavljanja i uređuivanja kuhinje.
- Optimalno vrijeme potrebno da se ovisnik zaista rehabilitira i bude spreman nastaviti samostalno svoj životni put, jesu tri godine. I dolazak i odlazak iz ZT 'Moji dani' je dobrovoljan, oni odlaze kada su spremni. Imamo i korisnika koji je ovdje već 6 godina – kaže Vanja Premužić. Između više od 300 korisnika koji su prošli kroz Zajednicu, tek je manji broj Zagoraca. Oni koji dolaze uglavnom imaju problema s ovisnošću o alkoholu, a ne drogama.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Danas nas čeka novo nevrijeme, a kakav će biti ostatak tjedna? Božarov: 'Najgore je iza nas'
Drama: Zatvorenik pobjegao policiji!
Spaljivao suhe grane, a onda je buknuo požar: Detalje objavila PU krapinsko-zagorska
Ministricu pitali bi li jela uzgoj iz vrta da živi preko puta otpada - pazite odgovor
Peto dijete u obitelji Petek
Detalji filmskog bijega: Prijetio bivšoj partnerici, bio u zatvoru pa pobjegao policajcima u lisicama
Podmetnuli 10 požara: Jedan dobio 220.000€ od države, dvoje su misterij
Evo gdje sutra u Zagorju od jutra neće biti struje
Uručene iskaznice novim pripadnicima prometne jedinice mladeži
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
