KRAH ZBOG TOPLINSKOG VALA: 'Šaljemo već posoljeni kupus'
U dolini Neretve toplinski val donio je probleme uzgajivačima povrća. Vrijeme je sadnje nekih kultura, a temperature rastu i do 39 stupnjeva. Problem je natapanje. Zbog suše povećan je salinitet rijeke Neretve, koja je ovih dana jedini izvor vode poljoprivrednim kulturama.
Priprema zemlje na plus četrdeset - ništa na što neretvanski težaci nisu već naviknuli jer došlo je vrijeme za sadnju. Posljednjih dana na račun povrća znaju se i našaliti: Iz Neretve u jesen stiže već posoljeni kupus, prenosi HRT.
Neretva je slanija zbog nedostatka oborina
Sama Neretva protječe u more, a mi s morem zalijevamo. Tako da, tijekom sadnje nam dođe do 11, 12 tisuća saliniteta. Moraš biti Don Quijote za biti poljoprivrednik u dolini Neretve, kazao je Leo Musulin, poljoprivredni proizvođač.
Najveći dio poljoprivredne površine nalazi se ispod razine mora pa zbog propusnosti tla more izbija u odvodne kanale - jedina crpilišta vode kad su velike suše.
"Znači mi se s takvom vodom borimo već trideset godina i sad normalno kad je toplije da sol izbija na površinu, ali evo mi i dalje radimo, borimo se, rekao je Jure Kapović", poljoprivredni proizvođač. "Sad je to sve zatvoreni sistem i moraš biti na milost i nemilost Boga, kako se kaže, kiši", dodao je Musulin.
Problem sa sušom i natapanjem
Posljednja tri mjeseca palo je tek dvadesetak litara kiše po četvornom metru, i to samo na nekim područjima u dolini. Danas za njom vape i mladi nasadi vinove loze. "Ja sam sadio tu sorte na podlozi Paulsen koja je dosta otporna na salinitet, ali nisu sve kulture tako otporne na salinitet i to dugoročno moramo riješiti. Svakako jedno od rješenja je navodnjavanje slatkom vodom, odnosno kako mi kažemo zdravom vodom", pojasnio je Marko Šuman, agronom i proizvođač.
Rješenje davno obećano imaju Hrvatske vode. Za pregradu na Neretvi prikupljena je gotovo sva dokumentacija. Nadaju se da će uskoro početi gradnja. "Osigurali bismo slatku vodu uzvodno od pregrade tako da bi spriječila taj slani klin koji dolazi iz mora i tako bi poljoprivrednici došli do te slatke vode koja im je jako potrebna za kvalitetnu proizvodnju", kazao je Andrej Pavlović iz Hrvatskih voda, voditelj ispostave Opuzen.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Rano jutros planula kuća u Zagorju: 'Majka je spasila djeci život'
Stršljeni i ose uskoro će postati aktivniji: evo čega se najviše plaše i kako ih se riješiti
Za 119 mališana u Zagorju odgađa se upis u 1. razred, a glavni razlog je zabrinjavajuć
Slavko (42) poginuo na motoru, iza njega ostalo dvoje djece
FOTO: Srušilo se stablo i dio zagorskog grada ostavilo bez struje
NOVE CIJENE: Evo koliko bi od utorka mogli plaćati gorivo
Sanja Zamuda (48) pronađena živa nakon velike potrage
Brutalan napad na popularnoj manifestaciji u našem kraju. Mladić leži, drugi ga nokautira udarcem nogom u glavu
[FOTOGALERIJA] U Svetom Križu Začretju svečano otvoren ‘Prvi glas Zagorja’
Brutalan napad: Dvadesetogodišnjaka premlatila trojica muškaraca
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
