Kajkaviana dodijelila priznanja
Kajkaviana je Društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine, utemeljena 9. veljače 1989. u dvorcu Stubički Golubovec, tada zatvorenom spremištu Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Sadašnje je sjedište u
Fellerovoj zgradi u Donjoj Stubici. Valja se podsjetiti. Uz osnovnu djelatnost prikupljanja kajkavske knjižne i rukopisne građe te oblikovanja zbirke dostupne korisnicima, postojala je inicijativa za osnivanje Muzeja kajkavske knjige kojem bi Kajkaviana bila nositelj, umjesto NSK-a koji je odustao od muzejskih programa u Stubičkom Golubovcu. Društvo je započelo široku kulturnu djelatnost i do tada za javnost zatvoreni dvorac Stubički Golubovec postao je središte raznovrsnih kulturnih događanja.
Danas je to Fellerova zgrada . Na ovih dana održanoj izvještajnoj sjednici skupštine Kajkaviane, njezine predsjednica, Ines Krušelj – Vidas predstavila je raznolikost i bogatstvo aktivnosti Kajkaviane tijekom 2025. godine, te knjižnu zbirku Kajkaviane i kulturna događanja izvan projektnih ciklusa: prof. Branko Čičko izdanja
časopisa Hrvatsko zagorje; Anamarija Grabušić ciljeve, sudionike i aktivnosti projekta Kajkaš KAJ?2; Ivan Lamot govorio je o Festivalu Orgulja Heferer s posebnim naglaskom na programsku knjižicu; Lidija Kelemen predstavila je bogati interdisciplinarni program Kultura na recept koji je uključivao stručna predavanja, tribine, radionice, predstave, izložbe i koncerte; Danica Leštek program radionica KAJkavica; Višnja Hrčić rad čitateljskog kluba čitKAJ, a Davor Špoljar projekt LINKAJ u sklopu programa Interreg Slovenija-Hrvatska te program Erasmus+, u sklopu kojeg je i Mirjana Mikulec pohađala radionice u Španjolskoj o čemu je nazočnima prenijela iskustva. Kajkaviana je ostvarila ukupno deset projekata i programa.
Na skupštini su dodijeljena priznanja i zahvalnice Kajkaviane. Za uspješnu zauzetost na očuvanju i njegovanju kajkavske riječi u radu s učenicima Priznanje Kajkaviane dobile su Snježana Sitarić-Knezić iz Osnovne škole
Oroslavje i Marina Sušec iz OŠ Josip Broz Kumrovec Zahvalnicu Kajkaviane dobio je Ivan Lamot iz Krapine za osobito zalaganje i dugogodišnji predani rad i doprinos u ostvarivanju ciljeva Kajkaviane, kao i za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine, posebice svojega rada na Festivalu Orgulje Heferer.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Grmljavinsko nevrijeme stiže u Zagorje – Božarov otkriva kada se očekuje promjena vremena
STRAVIČNA NESREĆA U ZAGORJU: Jedna osoba izgubila život, cesta zatvorena za promet
Užas u Zagorju: Muškarac pao pod traktor, poginuo na mjestu
Upaljeni generatori protiv tuče: Evo gdje prijeti najveća opasnost
Tuča uništila vinograde i voćnjake: 'Ja ovo u životu nisam doživio'
Zasluženi uspjeh stiže za 3 znaka 5. srpnja – konačno dobivate više nego što ste ikad zamišljali
Kulturni centar nazvat će po nedavno preminulom zagorskom velikanu
Novi udar na džepove hrvatskih građana: 'Od jeseni će računi biti veći za 8 posto'
Aplikacija iNaturalist – istraži i podijeli svoja opažanja iz svijeta prirode
Prirodan izgled novi je beauty imperativ: Sve više Zagorki bira suptilne estetske tretmane
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
