IZMJENA ZAKONA: Evo kako će se računati naknada za troškove prijevoza liječniku
Izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju trebale bi na snagu stupiti od 1. lipnja. Ovim izmjenama ispravit će se nepravda prema umirovljenicima i starijim osobama. Otkako je Vlada za njih uvela besplatni prijevoz vlakom, izgubili su pravo na naknadu za troškove prijevoza doktoru, piše Mirovina.hr.
Naknada za troškove prijevoza na liječenje više se neće vezati uz javni prijevoz, na što je nedavno ukazala i pučka pravobraniteljica. Pravo za naknadu za troškove prijevoza utvrđuje se po novom u visini od 0,025 posto od proračunske osnovice po kilometru između adrese prebivališta osigurane osobe i adrese ustrojstvene jedinice HZZO-a kamo je pozvana, zdravstvene ustanove u inozemstvu kamo je upućena na liječenje i slično, a prema službenim podacima interaktivne karte Hrvatskog autokluba.
Proračunska osnovica iznosi sada 441,44 eura, stoga naknada po kilometru iznosi oko 11 centi. Za, primjerice, 50 kilometara naknada iznosi pet eura. Toliko, otprilike, košta i putovanje javnim prijevozom na istoj udaljenosti.
Izmjenama zakona mijenja se i obveza javljanja nezaposlenih osoba Zavodu za zdravstveno osiguranje svakih 30 dana, o čemu smo pisali ovdje. To pravilo vrijedi za one koji nisu prijavljeni na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Zbog ove mjere mnogi su građani ostali bez zdravstvenog osiguranja. Među njima su mnoge starije, bolesne i nepokretne osobe koje ne rade, ali ne mogu svakog mjeseca hodati od zavoda do zavoda. Sada će ta obveza biti produljena na obavezno javljanje jednom u tri mjeseca.
Prethodni članak
Sljedeći članak
TUŽNA VIJEST: Preminuo dr. Višeslav Ćuk: 'Njegova predanost, dobrota i osjećaj odgovornosti ostat će trajna inspiracija'
Foto s mjesta tragedije u Zagorju: Vozač poginuo, na teren stigli vatrogasci, Hitna i policija
Užas u našem kraju: Muškarac upucao drugog muškarca vatrenim oružjem
Snažna eksplozija šokirala Zagrepčane: 'Digla se vatrena gljiva, mislila sam da se srušio Vjesnik'
[FOTO] UŽIVO IZ MARIJE BISTRICE: Atmosfera je odlična - čeka se doček u podne
Foto s mjesta nesreće: Prikliještenu osobu iz auta izvlačili vatrogasci
Dorian Mutak iz Krapine osvojio prvo mjesto na 14. Državnom prvenstvu u powerliftingu
TEŠKA NESREĆA: Dijete ozlijeđeno prilikom korištenja pirotehnike
Od 2026. nova pravila za žene: Odlazak u mirovinu bit će moguć kasnije nego dosad
[VIDEO] Spektakl u Mariji Bistrici: Tisuće ljudi pjevalo 'Volim Jožeka' na prepunom trgu
JESTE LI ZNALI? Zimski tragovi u prirodi otkrivaju skriveni život životinja
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
Pridružite se Zimskom prebrojavanju ptica vodarica (IWC)
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
