HPK: Pozivamo županije da proglase prirodne nepogode od suše koja je nanijela ogromne štete poljoprivredi
Već sada se procjenjuje pad prinosa kukuruza 70%, ječma 40%, suncokreta i pšenice 40%, krumpira za oko 50%, dok je zbog suše došlo do prisilnog zrenje velikog broja voća i povrća, upozoravaju iz Hrvatske poljoprivredne komore
Hrvatska poljoprivredna komora pozvala je sve hrvatske županije i grad Zagreb, da zbog dugotrajnog izostanka kiše proglase vremenske nepogode zbog suše koja je naštetila velikom dijelu proizvodnih područja u poljoprivredi. HPK je dopis da županije proglase vremenske nepogode uputila u petak, 19. kolovoza 2022. kako bi se i na ovaj način pomoglo poljoprivrednicima s ogromnim problemima u poslovanju, koji pored suše imaju i sve veće probleme u podmirivanju svih drugih troškova koji su drastično porasli.
„Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore održali su u četvrtak 18. kolovoza 2022. godine u Ministarstvu poljoprivrede sastanak sa ministricom poljoprivrede Marijom Vučković i njezinim suradnicima na kojem su upozorili na ogromne razmjere šteta od suše na poljoprivrednu proizvodnju. Posljedice dugotrajnog izostanka padalina značajno bi mogle utjecati na urod pojedinih ratarskih kultura, voća i povrća, ljekovitog bilja i dr., a posljedično će se suša, ali i svi drugi poremećaju na globalnom tržištu odraziti i na rast svih troškova u proizvodnji, te nedostatak hrane za stoku što će dodatno ugroziti ionako teško stanje u svim stočarskim proizvodnjama“, izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.
Krajem srpnja prema podacima Nadzorne EU ploče za sušu, ista je zahvatila 70% područja RH. Posljedice suše osjećaju se različito na različitim proizvodnim područjima Hrvatske, no činjenica je da se već sad procjenjuje pad prinosa kukuruza 70%, ječma 40%, suncokreta i pšenice 40%, krumpira za oko 50%, dok je zbog suše došlo do prisilnog zrenje velikog broja voća i povrća, a veliki su problemi i kod uroda i u proizvodnji ljekovitog bilja.
Sukladno navedenom molimo Županije da donesu odluku o proglašenju prirodne nepogode od suše, naglašavaju iz HPK.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Preminuo popularni hrvatski glazbenik i skladatelj: 'Ostavio je trajan i prepoznatljiv trag'
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Pijani policajci izvan službe mlatili se s domaćim dečkima pa izvukli deblji kraj, dvojica su završila u bolnici
VIDEO: Vozačica iz Krapine u sekundi počinila 3 prometna prekršaja. Tragedija izbjegnuta za dlaku
DRŽAVNI INSPEKTORAT: S polica se povlači jedan proizvod. Nemojte ga koristiti ako ste ga kupili
Proračun Gornje Stubice rebalansom smanjen za gotovo 4,5 milijuna eura
Što se zapravo događa kad kliknete 'Prihvati sve kolačiće'
Evo koja hrvatska banka je dobila kaznu od milijun i pol eura!
Sunčano otvorenje ZASKI sezone u predivnom Saalbachu
ŠOK NA MACLJU: U RH pokušali uvesti 18.000 kilograma otpadnih guma!
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
