[GOSTUJUĆA UTAKMICA] Split bolji od Zaboka

Odigrano 13. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske, Split - ZABOK 92:77

Zabočani su 2019. godinu završili porazom i to na gostovanju kod Splita od 15 koševa razlike (92:77). Ova se utakmica iznimno odigrala u Solinu iz razloga što se na splitskim Gripama postavljao novi parket. Razlika je naoko velika, svi statistički podaci idu u korist Split, no domaćin je otpor Zaboka slomio tek u 33. minuti, do onda je utakmica bila još „živa“.

Domaćin je bolje otvorio, posebno se to odnosi na Gabrića i Perković koji su najzaslužniji što Split u 7. minuti ima već opipljivo vodstvo od 8 koševa viška (20:12). Ponajviše zahvaljujući Jambroviću, ta se prednost na kraju četvrtine smanjila na samo +3 za domaćina (21:18).

U 13. minuti nakon polaganja Galića koji je uz to još i fauliran, te je pogodio i dodatno slobodno bacanje, stvari su na početku (25:25), a Anzulović tricom minutu kasnije dovodi Zabok u minimalno vodstvo (27:28). Domaći odgovaraju serijom od 10:2 i odlaze na +7 (40:33), a prvo poluvrijeme je završilo sa šest koševa viška za Split (43:37), što je Zaboku davalo realne šanse u nastavku.

No, Zabok je loše ušao u nastavak. Bajo je radio nered pod zabočkim košem, pridružio se tricom i Perković, pa je u 23. minuti na semaforu stajalo 53:39, što je Tomasa natjeralo na minutu odmora.
Dominacija Baje nastavila se sve do 26. minute, Split je održavao prednost, a onda je u zadnje četiri minute treće četvrtine nastupio „Lisica show“. Mladi bek Zaboka do kraja četvrtine navezao je devet koševa, Zabok se je u jednom trenutku približio na -4 (66:62), da bi se u zadnjih deset minuta ušlo s prednošću domaćih od šest razlike (68:62).

Stvari su tada u svoje ruke uzeli Bajo i Perković, tricom se pridružio i Kovačević i u 34. minuti Split odlazi na +15 (84:69) i tu je priči bio kraj. Zadnje minute protekle su u dominaciji Perkovića, koji se s 27 koševa (šut iz igre 66%) 5 skokova i 4 asistencije bio prvo ime domaćina i utakmice. Tomislav Gabrić pridodao je 22 koša uz 7 skokova i 3 asistencije, dok je Darko Bajo postigao 19 koševa uz 8 skokova i 5 asistencija, a na njemu je dosuđeno čak 11 faulova. James Earl Washington u svom je debiju dokazao da će biti od velike pomoći ovoj momčadi. Zaustavio se na 10 koševa i 7 asistencija. Kod Zaboka Sven Smajlagić je postigao 16 koševa, Patrik Jambrović 13 uz 4 skoka, Šime Lisica 13, a Roko Galić 11 uz 4 skoka, ali i loš postotak ubačaja iz igre (1/6, 16%).

Zabok će tako novu godinu dočekati na osmom mjestu, a sada sijedi kratka pauza. I u prvoj službenoj utakmici u narednoj godini Zabok će odmjeriti snage sa Splitom i to u kupu Krešimira Ćosića., ali u svojoj dvorani u Zaboku. Ova bi se utakmica trebala odigrati 5. siječnja, a ne 15. siječnja kako je bilo najavljeno, a već 8. siječnja Zabok će u Hrvatski telekom Premijer ligi kod kuće dočekati Alkar.

SPLIT - ZABOK 92:77 (21:18, 22:19, 25:25, 24:15)

OMIŠ: SD Ribnjak, GLEDATELJA: 200, SUCI: Vulić, Gracin i Bajramović

SPLIT: Perković 27 (8-10), Washington 10 (4-4), Rebić, Kedžo 2 (2-2), Runjić, Šarić,  Gabrić 22 (3-3), Bajo 19 (8-14), Kovačević 5 (2-4), Vrgoč 5, Morris 3. TRENER: Ivica Skelin

ZABOK: Martinko, Lisica 12, Smajlagić 16 (2-2), Tomas 9, Črnjević 5 (3-6), Ćutuk 3 (1-2), Tuđen, Balaško, Jambrović 13, Anzulović 6 (1-2), Lončar 2. TRENER: Ivan Tomas

SLOBODNA BACANJA: Split: 27/37 (72%); Zabok: 16/21 (76%)

DVICA: Split: 19/38 (50%); Zabok: 20/40 (50%)

TRICA: Split: 9/21 (42%) (Perković 3, Gabrić 3, Bajo, Morris, Kovačević); Zabok: 7/25 (28%) (Lisica 2, Smajlagić 2, Tomas, Anzulović, Jambrović)

SKOKOVI: Split: 42 (32+12) (Morris 9, Bajo 8, Gabrić 7, Perković 5, ...); Zabok: 34 (26+8) (Ćutuk 5, Črnjević 4, Lončar 4, Galić 4, Jambrović 4, ...)

ASISTENCIJE: Split: 22 (Washington 7, Morris 5, Perković 4, ...); Zabok: 13 (Tomas 4, ...)

VALORIZACIJA: Split: 110 (Perković 28, Gabrić 25, Bajo 18, Morris 15, Washington 13, ...); Zabok: 75 (Jambrović 15, Galić 13, Smajlagić 10, ...)

Ostali rezultati 13. kola:

Zadar - Cibona 79:77

Hermes Analitica - Vrijednosnice Osijek 90:95 p

Šibenka - Sonik Puntamika 87:80

Alkar - Gorica 77:84

Dubrava Furnir - Adria Oil Škrljevo 68:84

Ivica Skelin, Split: "Utakmicu smo riješili četiri minute prije kraja, važno je da smo pobijedili, jer smo zajedno odradili tek šest treninga. Zadovoljan sam Jamesom Washingtonom, bio je ponajbolji igrač na terenu, a s nama je odradio tek jedan trening. Perković ima konstantu, svoj doprinos dali su Bajo i Gabrić, ali pred nama je još puno rada."

Ivan Tomas, Zabok: "Zaslužena pobjeda Splita, držali smo se, ali Split je cijelu utakmicu držao pod kontrolom. Nismo imali energije za nešto više."

Još članaka iz "Vijesti"

Zbog prometne nesreće na državnoj cesti DC43 Bjelovar-Čazma, u mjestu Gornji Draganec prekinut je promet. Obilazni pravac iz smjera Čazme je: Čazma-Grabovnica-Bojana-Vagovina, a iz smjera Štefanja: Štefanje-Donja Šušnjara-Martinac- Donji Miklouš...