[GOSTUJUĆA UTAKMICA] Split bolji od Zaboka

Odigrano 13. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske, Split - ZABOK 92:77

Zabočani su 2019. godinu završili porazom i to na gostovanju kod Splita od 15 koševa razlike (92:77). Ova se utakmica iznimno odigrala u Solinu iz razloga što se na splitskim Gripama postavljao novi parket. Razlika je naoko velika, svi statistički podaci idu u korist Split, no domaćin je otpor Zaboka slomio tek u 33. minuti, do onda je utakmica bila još „živa“.

Domaćin je bolje otvorio, posebno se to odnosi na Gabrića i Perković koji su najzaslužniji što Split u 7. minuti ima već opipljivo vodstvo od 8 koševa viška (20:12). Ponajviše zahvaljujući Jambroviću, ta se prednost na kraju četvrtine smanjila na samo +3 za domaćina (21:18).

U 13. minuti nakon polaganja Galića koji je uz to još i fauliran, te je pogodio i dodatno slobodno bacanje, stvari su na početku (25:25), a Anzulović tricom minutu kasnije dovodi Zabok u minimalno vodstvo (27:28). Domaći odgovaraju serijom od 10:2 i odlaze na +7 (40:33), a prvo poluvrijeme je završilo sa šest koševa viška za Split (43:37), što je Zaboku davalo realne šanse u nastavku.

No, Zabok je loše ušao u nastavak. Bajo je radio nered pod zabočkim košem, pridružio se tricom i Perković, pa je u 23. minuti na semaforu stajalo 53:39, što je Tomasa natjeralo na minutu odmora.
Dominacija Baje nastavila se sve do 26. minute, Split je održavao prednost, a onda je u zadnje četiri minute treće četvrtine nastupio „Lisica show“. Mladi bek Zaboka do kraja četvrtine navezao je devet koševa, Zabok se je u jednom trenutku približio na -4 (66:62), da bi se u zadnjih deset minuta ušlo s prednošću domaćih od šest razlike (68:62).

Stvari su tada u svoje ruke uzeli Bajo i Perković, tricom se pridružio i Kovačević i u 34. minuti Split odlazi na +15 (84:69) i tu je priči bio kraj. Zadnje minute protekle su u dominaciji Perkovića, koji se s 27 koševa (šut iz igre 66%) 5 skokova i 4 asistencije bio prvo ime domaćina i utakmice. Tomislav Gabrić pridodao je 22 koša uz 7 skokova i 3 asistencije, dok je Darko Bajo postigao 19 koševa uz 8 skokova i 5 asistencija, a na njemu je dosuđeno čak 11 faulova. James Earl Washington u svom je debiju dokazao da će biti od velike pomoći ovoj momčadi. Zaustavio se na 10 koševa i 7 asistencija. Kod Zaboka Sven Smajlagić je postigao 16 koševa, Patrik Jambrović 13 uz 4 skoka, Šime Lisica 13, a Roko Galić 11 uz 4 skoka, ali i loš postotak ubačaja iz igre (1/6, 16%).

Zabok će tako novu godinu dočekati na osmom mjestu, a sada sijedi kratka pauza. I u prvoj službenoj utakmici u narednoj godini Zabok će odmjeriti snage sa Splitom i to u kupu Krešimira Ćosića., ali u svojoj dvorani u Zaboku. Ova bi se utakmica trebala odigrati 5. siječnja, a ne 15. siječnja kako je bilo najavljeno, a već 8. siječnja Zabok će u Hrvatski telekom Premijer ligi kod kuće dočekati Alkar.

SPLIT - ZABOK 92:77 (21:18, 22:19, 25:25, 24:15)

OMIŠ: SD Ribnjak, GLEDATELJA: 200, SUCI: Vulić, Gracin i Bajramović

SPLIT: Perković 27 (8-10), Washington 10 (4-4), Rebić, Kedžo 2 (2-2), Runjić, Šarić,  Gabrić 22 (3-3), Bajo 19 (8-14), Kovačević 5 (2-4), Vrgoč 5, Morris 3. TRENER: Ivica Skelin

ZABOK: Martinko, Lisica 12, Smajlagić 16 (2-2), Tomas 9, Črnjević 5 (3-6), Ćutuk 3 (1-2), Tuđen, Balaško, Jambrović 13, Anzulović 6 (1-2), Lončar 2. TRENER: Ivan Tomas

SLOBODNA BACANJA: Split: 27/37 (72%); Zabok: 16/21 (76%)

DVICA: Split: 19/38 (50%); Zabok: 20/40 (50%)

TRICA: Split: 9/21 (42%) (Perković 3, Gabrić 3, Bajo, Morris, Kovačević); Zabok: 7/25 (28%) (Lisica 2, Smajlagić 2, Tomas, Anzulović, Jambrović)

SKOKOVI: Split: 42 (32+12) (Morris 9, Bajo 8, Gabrić 7, Perković 5, ...); Zabok: 34 (26+8) (Ćutuk 5, Črnjević 4, Lončar 4, Galić 4, Jambrović 4, ...)

ASISTENCIJE: Split: 22 (Washington 7, Morris 5, Perković 4, ...); Zabok: 13 (Tomas 4, ...)

VALORIZACIJA: Split: 110 (Perković 28, Gabrić 25, Bajo 18, Morris 15, Washington 13, ...); Zabok: 75 (Jambrović 15, Galić 13, Smajlagić 10, ...)

Ostali rezultati 13. kola:

Zadar - Cibona 79:77

Hermes Analitica - Vrijednosnice Osijek 90:95 p

Šibenka - Sonik Puntamika 87:80

Alkar - Gorica 77:84

Dubrava Furnir - Adria Oil Škrljevo 68:84

Ivica Skelin, Split: "Utakmicu smo riješili četiri minute prije kraja, važno je da smo pobijedili, jer smo zajedno odradili tek šest treninga. Zadovoljan sam Jamesom Washingtonom, bio je ponajbolji igrač na terenu, a s nama je odradio tek jedan trening. Perković ima konstantu, svoj doprinos dali su Bajo i Gabrić, ali pred nama je još puno rada."

Ivan Tomas, Zabok: "Zaslužena pobjeda Splita, držali smo se, ali Split je cijelu utakmicu držao pod kontrolom. Nismo imali energije za nešto više."