Prethodni članak
Sljedeći članak

Gljivica koja ubija sve je bliža Hrvatskoj: Znamo i zašto se širi sve brže


Ilustracija

Liječnici i znanstvenici izdali su novo ozbiljno upozorenje o sve većoj prijetnji gljivice Aspergillus, čije širenje ubrzavaju klimatske promjene. Riječ je o vrsti plijesni koja može izazvati opasnu plućnu bolest aspergilozu, naročito kod osoba s oslabljenim imunitetom ili respiratornim tegobama, poput astme, piše britanski portal Independent

Kako prenosi portal Dnevno.hr:

Iako se Aspergillus koristi u razne korisne svrhe, poput fermentacije, njegova prisutnost u kućama i zatvorenim prostorima sve je češća, a uz globalno zatopljenje mogao bi postati globalna zdravstvena prijetnja.

Prema studiji, ta bi se gljivica iz reda Eurotiales, koljena mješinarki (Ascomycota), tijekom idućih desetljeća mogla proširiti prema sjeveru – zahvaćajući Europu, Aziju i Sjevernu Ameriku – i time ugroziti milijune života.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook