FOTO: Tradicionalna 36. „Zagorska svadba“ u Kumrovcu
Prikaz tradicijskih zagorskih svadbenih običaja privukao je mnoštvo posjetitelja
U subotu je uz prisutnost velikog broja gostiju u muzeju "Staro selo" Kumrovec održana 36. tradicionalna "Zagorska svadba". Program je započeo nastupom gostujućih kulturnih-umjetničkih društava ulicom Josipa Broza Tita, a za prikaz starih zagorskih običaja pobrinuli su se članovi Etno udruge „Zipka“ iz Kumrovca uz sudjelovanje gostiju.
Po starim regulama
Svadbena svečanost odvijala se po starim regulama koje su gosti mogli vidjeti: prošnju mladenke, zaruke, mačkure, jutarnjicu, a nakon zaruka uslijedilo je svadbeno veselje uz narodna jela. – Zagorsku svadbu karakterizira na prvom mjestu upravo harmonika, ali i narječje ovog kraja. Pjesme koje ovdje izvodimo autentične su i nećete ih čuti nigdje drugdje. Presretna sam što su nam došli prijatelji iz KUD-ova i mnoštvo naroda koji sa zanimanjem prati svadbu – rekla je Zdenka Poljak, voditeljica Etno udruge „Zipka“.
„Trudimo se da tradicija opstane“
Rad na kulturno – turističkoj manifestaciji Zagorska svadba započet je 1981. godine, a osmišljena je s ciljem čuvanja i prezentacije tradicijskih svadbenih običaja i folklornog izričaja Hrvatskog zagorja. Cilj manifestacije je podizanje svijesti o važnosti kulturne i povijesne baštine te poticanju pojedinaca i udruga na istraživanje i oživljavanje zagorskih narodnih običaja. Svake je godine sve veća posjećenost i zainteresiranost za praćenje manifestacije.
– Zaista je lijepo što ova naša tradicija u Kumrovcu traje i dalje, a Općina se, uz Etno udrugu „Zipka“ i Muzej Staro selo, trudi da to opstane, da bi ta tradicija bila prikazana i našoj djeci te da se nikako ne zaboravi. Prekrasan je dan, puno ljudi i dobra ugostiteljska ponuda tako da stvarno mogu reći da nam je i ova 36. Zagorska svadba uspjela – rekao je načelnik Općine Kumrovec Robert Šplajt.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Sastojak za najbolji dinstani kiseli kupus ima svaka kuća, ali ne znaju svi ovaj trik. Dodajte malo i pirjajte po običaju
IZBIO POŽAR: Gori zgrada, vatrogasci na terenu
Vlak usmrtio muškarca! Identitet mu je trenutno nepoznat
Šokantno otkriće! Popularni keks pun otrova - provjerite imate li ga kod kuće
Povijesna odluka za vozače: Sabor donio zakon koji zauvijek mijenja način vožnje u Hrvatskoj
Sudbina im konačno vraća dugove: Ova 3 znaka u 2026. živjet će bolje nego ikada
Herojska akcija kroz plamen: Specijalci spasili muškarca iz gorućeg stana, prebačen u bolnicu
ALARMANTNO STANJE: Bolest hara Hrvatskom. Učionice prazne, ljekarne i hitne prepune
Općina Lobor dodijelila 12 novčanih potpora roditeljima novorođenih mališana
Doktor osumnjičen da je godinama seksualno zlostavljao i drogirao maloljetnike ide u zatvor
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
