Prethodni članak
Sljedeći članak

[DRŽAVNA MATURA] Zagorci na B razini najbolji u Hrvatskoj, na A razini na trećem mjestu

U prosjeku su najbolje rezultate iz tri obvezna predmeta, a to su hrvatski, engleski i matematika posljednjih godina ostvarili gimnazijalci iz Međimurske županije, iza njih 2017. /2018. slijedili oni iz Grada Zagreba te gimnazijalci iz Krapinsko – zagorske županije


U Ministarstvu znanosti i obrazovanja održan je brifing za predstavnike medija na kojem je ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak prezentirala usporedbu podataka o uspjehu učenika gimnazijskih programa na državnoj maturi s uspjehom u srednjoj školi uzevši u obzir i ulazne kompetencije učenika pri upisu u srednju školu. Cilj je analiza podataka kao podloga za informirano donošenje odluka o sustavu državne mature, razvoju vrednovanja i ocjenjivanja u školama.

Kako se pokazalo, rezultati državnih matura pokazuju kako ne mora uvijek značiti da najbolje rezultate ostvaruju učenici, odnosno gimnazijalci iz velikih gradova. U prosjeku su najbolje rezultate iz tri obvezna predmeta, a to su hrvatski, engleski i matematika posljednjih godina ostvarili gimnazijalci iz Međimurske županije, iza njih 2017. /2018. slijedili oni iz Grada Zagreba te gimnazijalci iz Krapinsko – zagorske županije. Gleda li se pojedinačno, na ispitima iz matematike 2017. /2018. najuspješniji su bili Međimurci, a iz hrvatskog jezika maturanti iz Krapinsko – zagorske županije, pokazuju podaci nove baza podataka Ministarstva obrazovanja, objedinjeni u sustav ŠeR – Školski e- rudnik.

Podaci za prošlu školsku godinu još nisu uvedeni, no što se tiče školske godine 2017./2018., prema prosječnoj ocjeni među županijama, iz razine A mature naša županija ima prosječnu ocjenu 3,55, što nas stavlja na treće mjesto u Hrvatskoj, dok iz razine B imamo prosječnu ocjenu 3,76, odnosno na prvom smo mjestu, tj. najbolji u Hrvatskoj.

Što se obaveznih predmeta tiče, razinu A iz hrvatskog jezika odabralo je čak 91,78% učenika, iz engleskog jezika 90,57 % učenika, a iz matematike ipak manje, 70,21% uičenika.

Učenici naše županije, prema predmetima, na A razini, ukupno gledajući, ostvarili su najbolju prosječnu ocjenu iz engleskog jezika, 3,87, iz hrvatskog jezika 3,64, a iz matematike 3,06. Na B razini, prosječna im je ocjena najbolja iz hrvatskog jezika, 3,79, zatim iz matematike, 3,78, a iz engleskog jezika 3,68.

Po programima, najbolje su rezultate iz hrvatskog jezika ostvarili učenici općih gimnazija, s prosječnom ocjenom 3,71, iz matematike učenici iz prirodoslovno – metamatičkih gimnazija, 3,71, kao i iz engleskog jezika 4,13 (podaci se odnose na A razinu).

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Vremenski uvjeti povoljni su za vožnju, a zastoji su povremeno na dionicama cesta gdje traju radovi. Vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama. Na autocesti A6 Rijeka-Zagreb zbog radova u tunelu Lučice u smjeru...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program