Državna matura po izmijenjenim pravilima
Očekuje se da će na državnu maturu ove godine izaći više od 32 tisuće učenika...
Očekuje se da će na državnu maturu ove godine izaći više od 32 tisuće učenika. Ukoliko učenik neopravdano ne dođe na ispit iz državne mature, od ove godine mora platiti troškove polaganja ispita u iznosu od 175 kuna.
"Neopravdani nedolazak na ispit stvara trošak u slanju ispita, povratu ispita, njegovoj obradi, kao i troškove organizacije ispita u školi. Vjerujem da će učenici na vrijeme, do 1. svibnja, dakle 20 dana prije početka roka, odjaviti ispite na koje ne žele ili ne namjeravaju doći", poručio je ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) Goran Sirovatka.
Ako ispitivači posumnjaju na prepisivanje, mogu poništiti ispit
Od ove je godine novost i to što će ispitivači u NCVVO-u, ukoliko procijene da su učenici varali na ispitu ili ukoliko primijete neku drugu nepravilnost, moći poništiti taj ispit, piše Glas Istre. Ipak, u tom slučaju učenici neće izgubiti priliku da već u tom roku upišu željeni fakultet, već će im se tijekom tog istog ispitnog roka organizirati ponovo polaganje ispita, moguće u prostorijama NCVVO-a u Zagrebu.
Podsjetimo, do sada su učenici mogli biti sankcionirani samo ako ih se uhvatilo da varaju odmah na samom ispitu.
Inače, državna matura je obavezna za gimnazijalce, a učenici strukovnih četverogodišnjih škola na maturu izlaze samo ukoliko žele nastaviti školovanje na nekom od sveučilišta. Ove su godine prvi ispiti na redu 21. svibnja, i to iz likovne umjetnosti i informatike, a završavaju ispitima iz španjolskog jezika 11. lipnja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
TUŽNA VIJEST: Umro je legendarni dr. Marcel Majsec
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Svi krivo peku kotlete: zbog ove greške budu žilavi i suhi, kuhar otkrio trik
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
