DONJA STUBICA SLAVI SVOJ DAN: ‘Projekt na koji smo najponosniji je uređenje Područnog vrtića’
Grad Donja Stubica danas je svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavio svoj Dan. Uvodno, okupljenim gostima obratili su se predsjednik Gradskog vijeća u sazivu 2021.-2025. Nikola Boromisa i nova predsjednica Gradskog vijeća Ivanka Znika.

-Zahvala svim vijećnicima u prošlom mandatu, imali smo odličnu suradnju, trudili smo se napraviti najbolje što možemo za naš Grad. Čestitam Ivanki Znika, prvoj predsjednici Gradskog vijeća u Donjoj Stubici – rekao je bivši predsjednik Vijeća. – Nastavit ćemo kao i do sada raditi, samo smo malo zamijenili uloge, u interesu našeg Grada – zaključila je nova predsjednica Vijeća.

Gradonačelnik Nikola Gospočić istaknuo je da se u proteklih godinu dana zaista puno radilo. - Jedan od najvećih projekata je vezan za Fond solidarnosti i NPOO, Pučko otvoreno učilište u Donjoj Stubici je zgrada koja je centru Stubice stradala u potresu i obnovljena je sredstvima Fonda solidarnosti, a iz NPOO je nastavljena cjelovita i energetska obnova. Uložena su ogromna sredstva, hvala Ministarstvu kulture koje nas je pratilo u ovom projektu, dvorana čeka samo unutrašnje opremanje – rekao je Gospočić te napomenuo da je najljepši projekt u centru grada stara zgrada Caritasa, koja je kompletno obnovljena.

– Unutra su sada prekrasni uredi od podruma do tavana i već smo u velikoj fazi opremanja. Kroz srpanj će Gradska uprava preseliti u svoje nove prostore – najavio je Gospočić. Nabrojio je i četvrtu fazu nogostupa kroz Golubovečku ulicu, obnovu dječjeg igrališta kod Dječjeg vrtića Bubamara, a najveći projekt je uređenje Područnog vrtića, rekao je gradonačelnik. - Ima podno grijanje, prozore potezne, terasu, klimatizaciju, LED osvjetljenje, prostor za tete odgojiteljice, za garderobu, dva sanitarna čvora, kuhinju, sve što vrtić mora imati. Opremili smo ga zahvaljujući sponzorima, mnoge tvrtke s područja grada su donirale sredstva da možemo i opremiti taj prostor i moram reći da smo uspjeli upisati svu djecu – istaknuo je Gospočić.

Obnovljena je i zgrada mrtvačnice, proširene ceste u ruralnim područjima, uređen ulaz u Terme Jezerčica, a najveći zahvat u ovoj godini bile su nerazvrstane ceste. - Podigli kredit kod Privredne banke od 1,5 milijuna eura i sanirali smo i asfaltirali više od 12 km cesta. Sportski park Donja Stubica bio je u lošem stanju, trebalo je napraviti bolje uvjete za treniranje. Uredili smo pomoćno igralište i košarkaško igralište, želimo još i glavno igralište odraditi, da imamo prekrasni sportski park u Donjoj Stubici, a najavljujem i izgradnju dječjih igrališta – rekao je Gospočić.

Od planova, gradonačelnik je izdvojio izgradnju Društvenog doma u Donjem Hruševcu i Vučaku. - Fokusirat ćemo se dosta na naše društvene domove, jako se puno koriste, i tri društvena doma ćemo klimatizirati. Puno je projekata pred nama, a najveći je Dvorac Stubički Golubovec. Bez KZŽ, Zagorske razvojne agencije, Poduzetničkog centra i svih službi koje nam pomažu, ne bi se mogli odlučiti na ovakav projekt. 7. ožujka započeli smo izgradnju pomoćne zgrade koja se financira iz ITU mehanizma Grada Zagreba, uz svesrdnu pomoć Županije, a energetska cjelovita obnova Dvorca je u jako lijepoj fazi. Do kraja 2026. godine uz naš pomoćni objekt i dvorac trebalo bi doći do kompletnog završetka građevinskog dijela Znanstveno – edukativnog – zabavnog centra – rekao je Gospočić.

Načelnik Općine Veliko Trgovišće Robert Greblički u ime načelnika i gradonačelnika uputio je čestitke nagrađenima. - Odlično obrazovanje, bogat društveni život i jako gospodarstvo su temelji svake JLS. Donja Stubica napreduje u tom smjeru – pohvalio je vodstvo Grada Greblički.

Obratio se i Robert Grabar, načelnik Općine Mikleuš. – Ove godine obilježavamo 30 godina od potpisivanja povelje o suradnji naših jLS, to je značajan broj godina prijateljstva. Nakon svega viđenog, nije čudno što su građani ponovno dali povjerenje Nikoli i njegovom timu i na tome čestitam – rekao je Grabar.

Župan Željko Kolar istaknuo je da se u Donjoj Stubici osjeti posebna atmosfera, poduzetnički duh i zajedništvo iz kojeg proizlaze ideje, projekti i nakon toga i sama realizacija. Osvrnuo se na Znanstveno – edukativno – zabavni centar. - Ovaj projekt je pokušao realizirati na nekoliko županija na području Hrvatske, a na kraju se naša upornost isplatila i mi ćemo biti ti koji ćemo uspjeti realizirati taj projekt, vrijedan 32 milijuna eura. To će biti najveća pojedinačna investicija u KZŽ, a stavit će nas na kartu Europe što se tiče znanstvenih sredstava. To će promijeniti sliku i percepciju o Zagorju i Donjoj Stubici što se tiče obrazovanja i znanosti – rekao je Kolar te najavio investiciju dogradnje škole u Donjoj Stubici za jednosmjensku i cjelodnevnu nastavu. Radovi će početi krajem rujna ili početkom listopada i unutar godine dana će biti završeni. To će biti veliki doprinos djeci i roditeljima – dodao je Kolar.

Svečanost je bila prilika i za dodjelu gradskih priznanja. Zahvalnice Grada primili su Ivica Varžić, Đurđica Bakek i Mladen Milek. Plakete su primili Graditeljstvo – Breber, obrt vlasnika Ivana Brebera, Udruženje obrtnika Stubica i Stolnoteniski klub Stubica. Povelje Grada primili su Ivana Stolnik – Lourie i Dragutin Lončar.
