Čakovec će dobiti najveći park u ovom dijelu Europe
Započelo je projektiranje Zelene oaze Čakovca, grandioznog parka za kojeg projektanti iz tvrtke Urbia kažu da je daleko više od parka. Riječ je o velikoj čestici uz prugu, od 15-ak hektara, na prostoru bivšeg vojnog hipodroma, koji će obilovati sadržajima za sve generacije, no jednako tako biti siguran ekosustav mnogim biljnim i životinjskim vrstama, specifičnima za naše podneblje.
Radi se o velikom projektu Međimurske županije s ciljem povećanja otpornosti na klimatske promjene, ali strateški ugrađenog u budućnost. Zato se park projektira tako da se nadovezuje na aktualnu prometnu infrastrukturu, ali i na onu koja je tek u planovima. Prve vizualizacije predstavili su inženjeri arhitekture Vesna Makovec i Bojan Perhoč te Željko Radišić, krajobrazni arhitekt. Sredstva za projektnu dokumentaciju su osigurana, a projekt će biti sufinanciran iz EU fondova, te ponuditi Čakovcu, ali cijelom Međimurju uistinu poseban sadržaj.
Projektni zadatak mora zadovoljiti potrebe ljudi i zaštitu flore i faune, pa su arhitekti odlučili u rješenju zadržati dio autohtonih stabala, mahom topola. Srce Zelene oaze činit će jezero i to zahvaljujući činjenici da se podzemne vode nalaze na relativno maloj dubini. Nasipanjem će se stvoriti blagi nagib tla, tek toliko da se uspješno upravlja oborinskim vodama koje će se slijevati u jezero. Parkovna arhitektura zamišljena je tako da drvoredi sa svih strane štite šetače od neugodnih utjecaja (buke i zagađenja) s cesta i pruge, a zbog veličine u park će se moći ući kroz sedam ulaza, od kojih jedan vodi pothodnik ispod pruge. Atraktivnosti će, uz jezero, pridonijeti zabavna zona za djecu, fontane, te rekreativna zona (s biciklističkim stazama te stijenom za penjanje, uz mogućnost proširivanja sportskih sadržaja). Područje parka imat će zone za odmor, bilo pod krošnjama ili otvorenim nebom, kao i u ugostiteljskim lokalima, ali i „Valentino paviljon“ za fotografiranje mladenaca, zaljubljenih i svih ostalih. Građevine koje se budu podizale u parku neće narušavati izgled njegova zelenog srca i u najvećoj mogućoj mjeri bit će od prirodnih materijala.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Gostovala kod Stankovića pa iznenadila objavom nakon emisije: ‘Ide tužba’
U Zagorju uhićen strani radnik! Policija objavila šokantan razlog
Čudo u Strmcu: Baku našli živu u šumi nakon 4 dana
Stravična nesreća: Autom udario u zaštitnu ogradu. Vozač poginuo na licu mjesta
Lovci u šumi naišli na jeziv prizor! Odmah stigla policija
HEP: Sutra bez struje nekoliko mjesta u Zagorju
Što stariji, to privlačniji: Ovi horoskopski znakovi s godinama su sve ljepši
Dođite na malo drugačije Martinje u Klanjcu
VAŽNO: Privremena zabrana parkiranja na parkiralištu u zagorskoj općini
Tko peče najbolje božićne kolačiće? Prijavite se, čekaju vas lijepe nagrade
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
