Briga o mentalnom zdravlju djece je prioritet, a ovako to radi Radoboj
Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se obilježava svake godine 10. listopada u organizaciji Društva Naša djeca Radoboj u Radoboju je započet ciklus od 8 mindfulness radionica za djecu, koje je provodila psihologinja Anamarija Macan iz Radoboja. Psihologinja je završila 8-tjedni HUBIKOT program baziram na tzv. kognitivnoj terapiji pune svjesnosti (eng. Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT) te ima završen drugi stupanj kognitivno-bihevioralne terapije.
Na radionice su se prijavila ne samo djeca iz Radoboja, već djeca iz Krapine, Novog Golubovca i Oroslavja. Svakog utorka su učili nove vještine mindfulnessa u prostorijama DND Radoboj. Mindfulness je metoda suočavanja sa stresom, doslovan prijevod riječi jest usredotočena svjesnost (engl. mindfulness) te podrazumijeva stanje svijesti s pažnjom koja je usmjerena prema vlastitim iskustvima (misli, osjećaji, tjelesne senzacije) ili je usmjerena prema okolini u sadašnjem trenutku bez prosuđivanja.
Tijekom 8 susreta, osim mindfulness aktivnosti, djeci su prikazane vještine socioemocionalne regulacije prema principima kognitivno-bihevioralne terapije (kontrole ljutnje, provedena je psihoedukacija o anksioznosti prilagođena dobi, prakticiranje zahvalnosti...). Važno je potaknuti sudionike da uključe mindfulness vježbe u svakodnevni život te im pomoći odrediti vrijeme i mjesto za formalnu vježbu.
Izrazito je bitno od najranije dobi podučiti djecu adekvatnim metodama suočavanja sa stresom, problem solving tehnikama da bi se jačala njihova psihološka otpornost, a samim time spriječilo neadekvatno suočavanje sa stresom u budućnosti ( npr. konzumacija sredstava ovisnosti). Veliku ulogu u suočavanju sa stresom, pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje, imaju i hobiji, ali i fizička aktivnost. Mentalno zdravlje djece jednako je važno kao i ono fizičko, tako da za jačanje psihološke otpornosti kod djece jako je važno podučiti ih od najranije dobi „da je okej“ obratiti se za pomoć odrasloj osobi od povjerenja, bilo da je to odgajateljica u vrtiću, razrednica, psihologica u školi, teta, stric, kuma ili roditelj. Osoba koja je dobroga mentalnog zdravlja zadovoljna je, pozitivna, sposobna biti sretna u obitelji, prihvaća druge ljude, sposobna je stvarati i održavati prijateljstva, produktivna je i dobro se nosi sa životnim nedaćama i stresovima.
Mentalno zdravlje je stanje dobrobiti i temelj koji omogućuje djeci i mladima da ostvare vlastite potencijale. Briga o mentalnom zdravlju djece je prioritet svakog društva, a zadatak je odraslih da postave dobre temelje za njihovo mentalno zdravlje u budućnosti.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
TUŽNA VIJEST: Umro je legendarni dr. Marcel Majsec
[FOTO i VIDEO] Nevrijeme se širi Zagorjem: Tuča pogodila više mjesta
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Hrvatska pošta od 15. svibnja uvodi veliku novost: Evo što će ponuditi građanima
Ministricu Hrstić ne brine eventualna pojava hantavirusa u Hrvatskoj: 'Naš sustav je otporan i stručan'
KZŽ ponovno povećala sredstva: 26 zagorskih poljoprivrednika dobilo preko 97.000 eura potpora
Stravičan sudar: Vozač preletio ogradu i zabio se u rasvjetni stup, teško je ozlijeđen
Mladima u Hrvatskoj bit će zabranjena energetska pića? Čeka se odluka Sabora
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
