Blagdan je Svih svetih, kod nas se uobičajeno obilaze groblja, posjećuju počivališta najmilijih
Ovisno o podneblju razni su običaji vezani uz današnji dan, no svugdje se intenzivno priprema za današnji dan posebnim uređenjem grobova i cijelih groblja koji su na današnji dan središte svega
Danas je blagdan Svih svetih, u narodu nazvan i Sesvete, Sisveti, Sisvete ili Svisveti. To je svetak u Katoličkoj crkvi kojim se slave svi sveci, kanonizirani i oni koji to još nisu. U narodu ovaj blagdan povezuje se s obilaskom groblja i spomenom na mrtve, pa se uobičajeno posjećuju vječna počivališta najmilijih. Na našim prostorima uobičajeno je i da se jedna misa služi na groblju, a na grobove se donosi cvijeće i pale svijeće. u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenog kada se također jedna misa slavi na groblju.
Da se blagdan Svih svetih slavi 1. studenog izabrao je Papa Grgur III. u 8. stoljeću, kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama 'svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu'.
U Republici Hrvatskoj Svi sveti obilježavaju se kao državni blagdan od 8. svibnja 1996. pod tim imenom, a prije je bio neradni dan nazvan Dan sjećanja na mrtve. Ovisno o podneblju razni su običaji vezani uz današnji dan, no svugdje se intenzivno priprema za današnji dan posebnim uređenjem grobova i cijelih groblja koji su na današnji dan središte svega.
Prethodni članak
Sljedeći članak
U tijeku velika akcija USKOK-a u Zagorju i Zagrebu. Više je uhićenih, doznaju se prvi detalji
Novi detalji akcije USKOK-a u Zagorju: Švercerima droge presudila aplikacija, policajac im pomagao
NOVI DETALJI: U velikoj akciji USKOK-a uhićen i policajac iz Zagorja
Nesreća u Zagorju: Jedna osoba teško ozlijeđena i odvezena u OB Zabok
Požar probudio građane: Izgorjela poznata pizzeria, vatra se proširila do krova
HEP: Sutra bez struje nekoliko adresa u Zagorju
Ograničava se plaćanje gotovinom: Trgovci će već od ovog iznosa provjeravati vaš identitet
Mlada Zagorka upoznala 29-godišnjaka online, a onda uslijedio šok
Hrvatska čeka protivnika u polufinalu Eura. Evo tko su vjerojatni suparnici
Novi detalji: Prijevoznik iz Dugog Sela pronalazio vozače koji su kamionima prevozili drogu
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
