Alojzije Stepinac prije 20 godina proglašen blaženim u Mariji Bistrici
Na današnji dan, 3. listopada 1998. godine
Na današnji dan, 3. listopada 1998. godine, u hrvatskom nacionalnom svetištu u Mariji Bistrici, papa Ivan Pavao II., za svoga drugog pohoda Hrvatskoj, proglasio je blaženim zagrebačkoga nadbiskupa, kardinala Alojzija Stepinca.
Tim uzdignućem kardinala Alojzija Stepinca na čast oltara Papa je dopustio da ga se od tada javno slavi kao blaženika u Crkvi. Svečani čin obreda proglašenja blaženim Alojzija Stepinca u Mariji Bistrici, na prvu subotu u mjesecu listopadu, za sve nas bio je razlog velike radosti i utjehe.
Papa Wojtyla tada je rekao:
»Pred očima Presvete Djevice ugledni sin ove blagoslovljene zemlje biva uzdignut na čast oltara, o stotoj obljetnici svojega rođenja. Ovo je povijesni događaj u životu Crkve i vaše nacije. Podnijevši na svojem tijelu i duhu okrutnosti komunističkog sustava, jedan od istaknutih likova Katoličke Crkve, zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac sada se povjerava sjećanju svojih sunarodnjaka s blistavim znamenjem mučeništva«.
Na današnji dan, ali 1946. godine, Stepinac je održao svoj obrambeni govor pred jugoslavenskim sudom. Tom je prilikom izjavio: „Na sve tužbe, koje su ovdje protiv mene iznesene, odgovaram da je moja savjest mirna, makar se publika tome smijala, izjavljujem pred Bogom, narodom, diplomatskim zborom, da sam potpuno nevin, a povijest će pravo ocijeniti sav moj rad. Sada se ne kanim braniti niti apelirati protiv osude. Ja sam za svoje uvjerenje sposoban podnijeti ne samo ismjehivanje, prezir i poniženje, nego, jer mi je savjest čista pripravan sam svaki čas i umrijeti.”
izvor: Župa sv. Jelene Križarice Zabok
Prethodni članak
Sljedeći članak
Biljka koju su naše bake sadile uz ogradu opet je veliki hit. Sada je žele vrtlari diljem svijeta
Eksplozija u kući, žena hitno prevezena u bolnicu
Požar u Zagorju: Gori obiteljska kuća, na terenu policija i vatrogasci
Prognostičar objavio kad sve možemo očekivati grmljavinske pljuskove u Zagorju
Tragična nesreća: Poginuo mladić (24), policija objavila detalje
Stiže bonus od 1200 eura bez poreza: Poznato tko ga može dobiti i kako se isplaćuje
Ne plaćate alimentaciju? Država će blokirati račune, a dug ćete moći odraditi
Stižu im nebeski darovi: Ova 3 znaka do kraja ljeta pune džepove i ostavljaju besparicu iza sebe
Veliki preokret: U Hrvatsku stiže novi toplinski val, kraj se ne nazire!
Novi detalji kobne eksplozije: Žena zadobila teške ozljede, preminula je u bolnici
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
Što učiniti ako pronađete ptića?
Započelo uređenje ulaza na Novom groblju u Tuhlju
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. nastavlja ulaganja u energetsku obnovu – dovršena obnova zgrade u Zlataru, Matije Gupca 1
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno privelo kraju još jedan projekt energetske obnove u Zlataru
