Ako imate vozačku dozvolu B kategorije spremite se na veliku promjenu i mogući dodatni ispit
Zemlje članice EU, uključujući Hrvatsku, imaju vremena do 2033. za potpunu uskladu s direktivom
Foto: Ilustracija/PIXSELL
Prema revidiranoj EU Direktivi o vozačkim dozvolama, usvojenoj 2023. godine, zemlje članice Europske unije dobile su desetogodišnji rok za prilagodbu nacionalnih propisa, a Njemačka je najavila početak primjene novih pravila od 2028. godine.
Ova direktiva donosi značajne promjene za vozače, posebice za ljubitelje putovanja kamperima, budući da će vozači s vozačkom dozvolom kategorije B moći upravljati vozilima mase do 4,25 tone, umjesto dosadašnjih 3,5 tona. Kako prenosi njemački autoklub ADAC, ovo pravilo vrijedit će isključivo za vozače koji su vozački ispit položili nakon 1999. godine, objavio je ranije Fenix magazin.
Nova regulativa ima za cilj olakšati korištenje većih kampera i drugih vozila, što je posebno značajno za turistički sektor i proizvođače kamp-prikolica, koji bilježe rast potražnje za ovom vrstom vozila. Međutim, postoji mogućnost uvođenja dodatnih uvjeta do 2028., poput obavezne obuke ili čak dodatnog ispita za vozače, kako bi se osigurala sigurnost na cestama.
Zemlje članice EU, uključujući Hrvatsku, imaju vremena do 2033. za potpunu uskladu s direktivom, što pruža prostor za prilagodbu nacionalnih zakona i infrastrukture. Očekuje se da će Njemačka, kao jedna od vodećih zemalja u automobilskoj industriji, prednjačiti u implementaciji, dok će ostale članice postupno slijediti, piše Poslovni dnevnik.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Potres zatresao Hrvatsku: Zabilježeno podrhtavanje tla, oglasila se Seizmološka služba
Uhićeni poznati direktor i njegova supruga
Pekari u tijesto za krafne uvijek dodaju žlicu ovoga: Zato su mekane, šupljikave i nisu previše masne
Djevojka u Zagorju ispala iz traktorske prikolice, helikopter je odvezao u KBC Zagreb
DORH pokrenuo istragu: Iz vrtića nestalo gotovo 140.000 eura
Jeste li ih vidjeli? Policija traga za dvojicom muškaraca, objavljen razlog
Velike promjene za vozače: Stižu nova pravila za prometne kazne, dobro razmislite prije prigovora
Stravična nesreća: Jedna osoba poginula, druga prevezena u Opću bolnicu
Policija upala Zagorcu u kuću i pronašla brdo oružja, drogu, streljivo...
Brojne promjene po župama: Jedan zagorski župnik umirovljen, dva premještena
Započelo uređenje ulaza na Novom groblju u Tuhlju
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. nastavlja ulaganja u energetsku obnovu – dovršena obnova zgrade u Zlataru, Matije Gupca 1
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno privelo kraju još jedan projekt energetske obnove u Zlataru
Kako pomoći ježevima?
[VIDEO] Tražiš posao? Pridruži se timu DUNAPACK PACKAGING
