Počelo obilježavanja 436. obljetnice Seljačke bune
Nezadovoljni ugnjetavanjem vlastelinske vlasti, seljaci stubičkog kraja u subotu su se okupili kako bi dogovorili usta
Nezadovoljni ugnjetavanjem vlastelinske vlasti, seljaci stubičkog kraja u subotu su se okupili kako bi dogovorili ustanak protiv feudalaca. Kraljevskom komodniku izrekli su optužbe na račun vlasti, te dogovorili novo okupljanje radi vojnog pohoda protiv vlastelina.
Tako je u subotu, u organizaciji Družbe vitezova zlatnog kaleža, Grada Donja Stubica, Turističke zajednice i Muzeja seljačkih buna, počelo obilježavanja 436. obljetnice seljačke bune.
Prikaz bune rekonstruirat će se u tri dijela. Prvi dio, puntanje seljaka i dogovor o ustanku, bio je ove subote u donjostubičkom Hižakovcu, prema legendi rodnom selu vođe seljaka Matije Gupca.
Iduće subote, 31. siječnja, na prostoru Muzeja seljačkih buna u Gornjoj Stubici od 13 sati, bit će prikazan viteški igrokaz plemenitaških zabava i mačevalačkih dvoboja.
Središnji dio obilježavanja seljačke bune bit će 15. veljače, kod Majsečevog mlina u Donjoj Stubici od 12 sati, uz spektakularni prikaz završne krvave bitke seljaka i feudalne vojske.
FOTOGALERIJA
VIDEO
Prethodni članak
Sljedeći članak
Mještanin o tragediji u Svetom Križu Začretju: 'To mora biti bolest mozga'
FOTO: Detalji strave u Zagorju: Poginuli otac i dvoje djece
Tragedija u Zagorju: Tri osobe smrtno stradale u požaru
Završila još jedna akcija darivanja krvi. Evo rezultata
Potresena susjeda nakon stravične tragedije u Zagorju: 'Prodrhtala sam, to nije normalno'
[FOTO] Zagorec Ivan Benko Tomosom starim 45 godina osvojio legendarni Stelvio: 'Rekli su mi da sam lud'
Kako je došlo do tragedije u Svetom Križu Začretju? Otac na Facebooku objavio uznemirujuću poruku
Općina Sveti Križ Začretje proglasit će Dan žalosti: 'Ovo je tragedija koja nas je shrvala sve zajedno'
Gorivo naglo poskupljuje, Grozdanić: 'Pratim reakcije građana i vidim da bi se vozili i kada bi cijene bile više'
Gužvovito na prilazima Zagrebu, na A1 se vozi u kolonama: 'Već 13 sati smo na putu, sramota'
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
Što učiniti ako pronađete ptića?
