Prethodni članak
Sljedeći članak

Kaj Špiček veli na gulaše koje su skuhali Zagorci?


Bogat i raznovrstan program, po načelu "za svakoga po nešto" te nebo iznad Tuhlja koje se napokon smilovalo i prestalo kišiti, privuklo je u nedjelju u Tuhelj lijep broj posjetitelja na 8. tradicionalni Sajmeni dan.

Posjetitelji su mogli uživati u prezentaciji starih zanata i domaćih proizvoda koje su nudili izlagači kod kojih su se mogli kupiti razni domaći proizvodi. Organizatori su pripremili i program za najmlađe – „Dječji kutak“ uz face painting, magic show i radionice za djecu u kojima su sudjelovali DV Potočić Tuheljski, Udruga Kolovrat te Magic Vladimir.

„Tuhelj je nekad bio poznat po uzgoju konja“

Posjetiteljima posebno atraktivan dio programa bio je mimohod konjanika i konjskih zaprega središtem Tuhlja. Tom se prigodom voditeljici Katarini Špoljar pridružio i Joža Ilić, uzgajivač i ljubitelj konja iz Pristave koji je prisutnima predstavio sudionike defilea.

– Tuhelj je bio poznat po uzgoju konja. Ova glavna ulica koja ide kroz Tuhelj u narodu je kolokvijalno bila zvana Konjska ulica – upoznao je goste s dugom tradicijom uzgoja konja u Tuhlju Ilić.

Najbolji gulaš pripremila je Udruga vinara "TRS"

U sklopu Sajmenog dana održan je i Gastro show s posebnim naglaskom na kulinarske atrakcije, kuhanje gulaša i izbor najbolje gibanice/orehnjače. U kuhanju gulaša sudjelovale su ekipe: DVD Tuhelj, Udruga umirovljenika Tuhelj, Općina Tuhelj, Kuburaška udruga Munja, Udruga Kolovrat, KUD Naša Lipa Tuhelj, Kuburaška udruga Gromovi Zagorja, DV Potočić Tuheljski, Društvo Naša Djeca Tuhelj, Udruga vinara TRS, Ekipa Škreblin i Općinsko vijeće.
Pažljivo spremana jela ocjenjivao je Stručni žiri u sastavu: Tomislav Špiček, Ankica Hercigonja i Tomislav Tramišak.

Na čelu stručnog žirija bio je Tomislav Špiček koji je pohvalio pripremljene gulaše:

– Lani kad sam prvi puta bio, dosta su solili, no ove godine je od dvanaest kandidata samo jedan gulaš bio malo slaniji. Popravili su sol, ali ove godine je malo problema bilo s tvrdoćom mesa, dosta ih je imalo tvrdunjavo meso. Nije to bilo jako tvrdo, ali nisu na vrijeme stavili dinstati. U gulašima je najvažnije dobro zdinstati luk i povrće, kad meso staviš, onda nema problema. Bilo je dobrih, koji nisu imali tvrdo meso, znači da su malo griješili u tome. To je ove godine bila jednina greška, inače su gulaši bili jako dobri. Nisu puno odskakali s povrćem, bitno je i da se ne stavi puno luka, pravi je omjer 40 deka crvenog luka na kilu mesa. Druge stvari su pogodili i mislim da su napredovali korak naprijed od lani – rekao je Špiček.

Na koncu je titulu najboljeg gulaša osvojila Udruga vinara "TRS", ispred drugoplasirane Ekipe Škreblin, dok je treće mjesto pripalo Kuburaškoj udruzi Munja. U gastronomskom dijelu programa i ove su se godine natjecateljice okušale u pripremanju gibanice, a najbolju orehnjaču ispekla je Božica Brezak.

Petranović Capar: „Summer Fest Tuhelj“ kroz niz događanja nudi raznovrsne sadržaje i za posjetitelje i za domaće stanovništvo“

– Vjerujem da su svi koji su nas danas posjetili u Tuhlju imali razloga za uživanje i druženje. Izlagača je možda malo nedostajalo, ali smo zadovoljni s programom s 12 ekipa u kuhanju tradicionalnog gulaša te sa 18 žena koje su ove godine pripremile orehnjače. Svakako pozdravljam i žene iz Udruge Tradicija i inovativnost iz Krapinskih Toplica koje su se uključile, došle i predstavile svoj rad ovdje. Prekrasan program, tuheljski dječji vrtić s Dječjim kutkom, sa žonglerom i animacijom za djecu, koji nažalost zbog vremena nije mogao biti održan vani, ali se održao u dječjem vrtiću. Imali smo puno programa za sve, ovdje su već tradicionalno konji, konjske zaprege i konjanici. Danas su nam se ovdje pridružili i tamburaši za kraj, podigli malo atmosferu. Puno lijepih događanja, puno dobrih dojmova. Voljeli bismo cjelokupno događanje, koje smo povezali kroz „Summer Fest Tuhelj“ koji nudi niz događanja koja se odvijaju na području Općine Tuhelj u Tuheljskim Toplicama i ovdje u Tuhlju, upriličiti za sve, i za posjetitelje i za domaće stanovništvo – rekla je direktorica TZ „Biser Zagorja“.

Hercigonja: „Nadam se da će ova naša manifestacija svake godine biti sve bolje posjećena i prepoznata“

Načelnik Općine Tuhelj Mladen Hercigonja bio je zadovoljan što je vrijeme dobro poslužilo i tako omogućilo da se tradicija održavanja Sajmenog dana nastavi:

– Zahvaljujem na organizaciji direktorici naše Turističke zajednice, gospođi Tatjani Petranović Capar, također i svim našim udrugama koje aktivno sudjeluju u kuhanju gulaša. Hvala lijepo svim konjanicima koji su nam zaista priredili jedan defile kroz Tuhelj za koji mogu reći da je bio spektakularan. Tuhelj je bio poznat po uzgoju konja i posebno sam ponosan i sretan što mi nastavljamo tu tradiciju i barem jednom u godini ju uprizorimo i prikazujemo mladim naraštajima u nadi da će oni znati nastaviti tu lijepu tradiciju. Posebna zahvala ide obiteljima koje se bave uzgojem konja u Tuhlju, bez čije inicijative i ljubavi čitavog ovog spektakla s konjskim jahačima i ne bi bilo. To su obitelji Ilić, Karlo, Kolman i obitelj Horvatek koja se sad kao najmlađa pridružila uzgoju konja. Njima zaista idu posebne zahvale, jer su oni pokretači toga svega. Zadovoljan sam i brojem posjetitelja i nadam se da će ova naša manifestacija svake godine biti sve bolje posjećena i prepoznata. Zahvaljujem se i svim sponzorima i donatorima, kao i Krapinsko-zagorskoj županiji koja je poduprla ovu manifestaciju, jer mislim da smo u obavezi čuvati tradiciju – rekao je načelnik Hercigonja.

U zabavnom dijelu programa nastupile su Desinićke mažoretkinje, a za dobro zabavu pobrinuo se i Glazbeni sastav „Zlatni kristali“ koji je Tuhljane i njihove goste zabavljao do kasnih večernjih sati. Sajmeni dan održao se u organizaciji Turističke zajednice „Biser Zagorja“ i Općine Tuhelj.

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook