Prethodni članak
Sljedeći članak

Cvjetni Prah (pelud) superzdravi je dodatak prehrani

Sadrži mnoge hranjive tvari, pomaže nam u jačanju imuniteta i alternativa je mnogim vitaminskim i mineralnim suplementima

Cvjetni prah, pelud ili polen, superzdravi je dodatak prehrani poznat i korišten od davnina. Sadrži mnoge hranjive tvari, pomaže nam u jačanju imuniteta i alternativa je mnogim vitaminskim i mineralnim suplementima.
U nastavku teksta saznajte sve o cvjetnoj peludi, njenoj konzumaciji i može li se uzimati za vrijeme trudnoće.


Što je Cvjetna Pelud?
Cvjetna pelud ili polen su mala žuta zrnca s tučka muškog cvijeta koje vjetar,pčele i drugi kukci prenose s cvijeta na cvijet. Budući da je to pelud samo muškog cvijeta, sadrži sve neophodne supstance za reprodukciju i stvaranje novog života.

Cvjetna pelud ključna je za razvoj pčela i uvijek je prisutna u košnicama jer ukoliko postoji manjak, pčele se nedovoljno brzo razvijaju.
Pelud može biti različitih boja i oblika jer pčele ne sakupljaju cvjetni prah samo s jedne biljke te tako i sama nutritivna vrijednost peludi može varirati.

Više o cvjetnom prahu saznaj ovdje.

Nutritivne vrijednosti
Nabrojati sve nutritivne vrijednosti polena poprilično je velik pothvat. Nešto tako maleno a ujedno i prepuno zdravih supstanci pravo je blago iz prirode.

Zanimljivo je da 100 g peludi sadrži jednaku količinu bjelančevina kao 500 g mesa, što bi značilo da bi 30 g peludi dnevno bilo dovoljno za unijeti preporučenu dnevnu dozu proteina.
No, svakako smo za raznoliku prehranu te preporučujemo da proteine unosite iz više izvora.

Cvjetna pelud sadrži više od 250 aktivnih supstanci, no ovisno o biljci s koje je prikupljena pelud ovisi i njihov nutritivni omjer.
Najbitnije aktivne supstance koje sadrži cvjetna pelud su vitamini, minerali, aminokiseline, fitosteroli, antioksidansi, lipidi, aromatski spojevi i nezasićene masne kiseline.

Kemijski sastav osušenog cvjetnog praha čini 10% voda, 40% bjelančevina i ugljikohidrata, vitamini A, D, E, K, B i C, te minerali ( cink, kalcij, željezo, selenij, mangan i mnogi drugi).
Prisutni su i fitoestrogeni, lecitin, flavonoide, selenij i mnoge druge enzime koji su bitni u našem organizmu.

Cvjetna pelud savršen je prirodni koktel čijom konzumacijom možemo ojačati svoj imunitet i pomoći našem organizmu u borbi protiv virusa i bakterija.


Zašto je Cvjetna Pelud Zdrava?
Cvjetna pelud, kao što ste mogli vidjeti, ima dugačku listu zdravih supstanci što znači da je i lista benefita poprilična.
Antioksidansi koje sadrži (njih čak 22) štite nas od kroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2 i nekih vrsta karcinoma. Mogu smanjiti kronične upalne procese i eliminirati bakterije iz organizma.

Pelud provjereno utječe na snižavanje razine kolesterola u krvi i smanjuje rizik od srčanih problema. Osim toga, smanjuje se rizik od stvaranja krvnih ugrušaka što smanjuje rizik od srčanog udara.

Konzumacijom cvjetne peludi unosite u sebe superhranu koja vaš organizam pretvara u zdravu mašinu s izuzetno jakim imunitetom, što je ključno u današnje vrijeme raznih bolesti, gripa i viroza. Ne kaže se uzalud "bolje spriječiti nego liječiti".

U nastavku se nalazi lista top 9 benefita koje si osiguravate konzumacijom cvjetnog praha.
Lista od 9 benefita (ako se konzumira)
o Štiti od kroničnih bolesti
o Smanjuje rizik od srčanih oboljenja
o Poboljšava rad jetre
o Ima antiupalna djelovanja
o Jača imunitet i uništava viruse i bakterije
o Ubrzava proces zarastanja rana
o Sprječava infekcije
o Može pomoći u prevenciji raka
o Umanjuje simptome menopauze

Doziranje i Konzumiranje
Sama doza i način konzumiranja polena ovisi o više faktora. Prije konzumacije bilo kakvog dodatka prehrani bitno je konzultirati se s liječnikom.
Neke generalne odrednice za konzumaciju peludi su:
• Djeca ispod tri godine starosti ne bi smjela konzumirati pelud.
• 1-2 čajne žličice dnevno za djecu do dvanaest godina starosti.
• 1-2 jušne žlice dnevno za odrasle.
• 4 jušne žlice dnevno za odrasle sa oslabljenim imunitetom.

S obzirom da je polen slatkastog okusa, ne bi trebalo biti problema sa dječjom konzumacijom, no ukoliko dijete odbije ili mu se ne sviđa okus, možete ga umiješati zajedno s medom kako bi okusom bio prihvatljiviji.

Bitno je za naglasiti kako osobe koje imaju alergiju na pčelinje proizvode ne bi trebali konzumirati cvjetni prah.
Kod djece je potrebno odraditi period testiranja kako bi bili sigurni da dijete nema nikakve alergijske reakcije. To ćete učiniti tako da djetetu date vrlo malu dozu polena rastopljenog u vodi, te ukoliko se ne pojavi reakcija postupno povećavate dozu do preporučene.
Cvjetni Prah u Trudnoći
Dozvoljeno je uzimati cvjetni prah u trudnoći, no svakako se prvo konzultirajte s liječnikom. U trudnoći je bitno napraviti pauzu nakon tri mjeseca konzumacije polena.
Može se uzimati dva puta dnevno po dvadeset grama.
Zaključak
Cvjetni prah, polen ili pelud je jedan od najzdravijih dodataka prehrani koji si možete priuštiti. Pelud mogu konzumirati i stari i mladi, oni koji su u potpunosti zdravi i oni oslabljenog imuniteta kao i trudnice.

Današnji ubrzani način života sa sobom donosi mnogo stresa, za kojeg znamo da je uzročnik mnogih bolesti, tako da je ključno imati jak imunitet i spriječiti što se da spriječiti. Konzumacijom cvjetne peludi činite upravo to, ulažete u svoju budućnost i zdravlje.

Ako ste u potrazi za najzdravijim dodacima prehrani, Hedera je tu za vas. Ojačajte svoj imunitet na potpuno prirodan način i živite energičnije svaki dan.
Kliknite ovdje i pogledajte Hederinu ponudu prirodnih suplemenata.

Još članaka iz "Sponzorirani članci"

Facebook