Održana 26. Smotra kuburaša Krapinsko-zagorske županije
Smotra je okupila 27 kuburaških udruga iz Krapinsko – zagorske, Varaždinske i Zagrebačke županije te susjedne Slovenije
Ove subote je u Pregradi održana 26. Smotra kuburaša Krapinsko – zagorske županije, koja je okupila 27 kuburaških udruga iz Krapinsko – zagorske, Varaždinske i Zagrebačke županije te susjedne Slovenije.
Smotru je otvorila zamjenica župana Krapinsko – zagorske županije Jasna Petek.
- Ova manifestacija vrlo je vrijedan doprinos očuvanju povijesti i kulture na području naše županije. Na mnogim našim manifestacijama upravo vi, zagorski kuburaši, sudjelujete, dajući im jedan duh svečanosti, povijesni duh… Zapravo, cijelo vrijeme čuvate i njegujete jedan običaj koji seže još iz 16. stoljeća - rekla je zamjenica Petek.
Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj je rekao kako je Pregrada kolijevka pucanja iz kubura, odnosno, kako ih se u pregradskom kraju naziva, pištola, a potječe još iz razdoblja grofa Keglevića, čiji su stražari naoružani pištolama nadzirali ceste koje su vodile u susjednu Štajersku.
Prisutne je pozdravio i Milan Klasić, predsjednik Kuburaškog društva “Složna kubura”. Na 26. Smotri kuburaša KZŽ predstavljali su se kuburaši iz Pregrade, Kostela, Desinića, Vinagore, Hlevnice, Prišlina, Huma na Sutli, Klenovca, Stipernice, Radoboja, Zaboka, Tuhlja, Male Erpenje, Petrovskog, Kačkovca, Cigrovca, Jesenja, Poljane Sutlanske, Lobora, Maruševca, Jakovlja, Klinča Sela, Zaprešića i slovenskog Rogateca.
Prethodni članak
Sljedeći članak
U palentu uvijek dodajte jedan poseban sastojak – bit će savršeno kremasta i toliko ukusna da će svi tražiti još
UŽAS U BEDEKOVČINI: Ženu je ubio kod susjeda, sebe u klijeti. Četvero djece ostalo bez roditelja
Tragičan kraj potrage: Nestala učiteljica Barbara (39) iz Zlatara pronađena mrtva
Nestala je Barbara, 39-godišnja učiteljica iz Zlatara! Traže je policija i HGSS
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
Samo dva znaka horoskopa ležat će na brdu novca za praznike – i sve će im ići od ruke
Ove nedjelje dođite u Zabok! Čeka vas odličan koncert
Država masovno zapošljava: Traži se veliki broj ljudi za ministarstva, carinske uprave, sudove, zatvore, DHZ…
Blagdansko iznenađenje stiže na tri adrese – jeste li među njima?
Hrvatski sabor izglasao tzv. 'Bačićeve zakone' koji će utjecati na sve ljude u cijeloj Hrvatskoj
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
