Odlične vijesti za Pregradu: Dobivena bespovratna sredstva za obnovu kuće Janka Leskovara
Pred Božić su stigle odlične vijesti za Pregradu, potpisan je ugovor o dodjeli sredstava vrijedan 657 tisuća eura!
Gradonačelnik Grada Pregrade Marko Vešligaj potpisao je ugovor o dodjeli sredstava za energetsku obnovu rodne kuće Janka Leskovara u iznosu od 657 tisuća eura.
U pratnji gradonačelnika bio je ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Pregrada dr.sc.. Davor Špoljar, a ugovor im je uručio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
Sredstva su odobrena temeljem Poziva na dodjelu bespovratnih financijskih sredstava Provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u potresu i ovi se radovi financiraju iz Mehanizma za oporavak i otpornost Europske unije, privremenog instrumenta i najvažnijeg Unijina plana NextGenerationEU da iz ove krize izađe snažnija i otpornija.
Cjelovita i energetska obnova ovog nepokretnog kulturnog dobra iz druge polovice 19. stoljeća izvodit će se kao nastavak konstruktivne obnove.
U suterenu rodne kuće uredit će se prostor polivalentne dvorane u kojoj će se nalaziti dio izložbenog postava kuće, prikazivati projekcije, održavati različita predavanja, književne večeri, radionice i slično, a opremit će se galerijskom rasvjetom i izložbenim namještajem. Uspostavit će se i pomoćne prostorije: čajna kuhinja, spremište, odvojeni sanitarni čvorovi za žene i muškarce te sanitarije pristupačne osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. U prizemlju se postojeće prostorije uređuju kao izložbeni prostori, spomen-soba Janka Leskovara, prostor za interakciju s posjetiteljima te kontrolna soba.
Projektom cjelovite obnove uređuje se i okoliš – uređuje se Park književnika, novi kolni i pješački prilaz, parkiralište s 18 parkirnih mjesta, od čega će 1 biti izvedeno kao pristupačno, parkiralište za bicikle s električnom punionicom, dvije pješačke staze, terasa i vrtna sjenica koja će se koristiti kao pozornica na otvorenome. Nakon energetske obnove, projektirana ušteda godišnje primarne energije iznosi 98%.
Prethodni članak
Sljedeći članak
U tijeku velika akcija policije u Zagorju. Podigli i dronove
Župnik upozorio: 'Nemojte to više raditi u crkvi'
Amerikanac koji je kupio kuću u Zagorju moli za pomoć: 'Život je pun iznenađenja'
Mijenja se B kategorija vozačke: neki će morati na dodatnu obuku ili polagati ispit
Kad će rotor na najopasnije raskrižje u Zagorju? Evo što kažu Hrvatske ceste
PROGNOZA: Kad će kiša u Zagorju, otkriva Kristijan Božarov
HEP: Uskoro bez struje ostaju brojna mjesta u Zagorju
U subotu na snagu stupa važna obveza za sve vozače, ako ne želite kaznu, pazite!
Veliki preokret 30. listopada: 4 znaka ulaze u razdoblje novca, uspjeha i sreće!
Kraj teškim danima! Ova 4 znaka u studenome lete od sreće – osmijeh im se vraća zauvijek!
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
U Zaboku veselim zvukovima svečano otvoren novi slušni centar Neuroth
[VIDEO] Mario Commerce okupio preko 100 sudionika na konferenciji o riznici i digitalizaciji JLS-a
