Na Veliku subotu svečano otvorenje 496. Kostelske Uskrsne pištole
Otvorenje manifestacije, čiji je organizator povijesna postrojba Krapinsko-zagorske županije „Kostelska pištola-Keglevićeva straža, održat će se na zidinama Kostelgrada, gdje je sve i započelo davne 1523
U okviru programa "Proljeće u Pregradi", na Veliku subotu 20. travnja s početkom u 14 sati otvorit će se 496. po redu manifestacija "Kostelska Uskrsna pištola", nakon mimohoda kroz Krapinu i prijavka krapinsko-zagorskom županu Željku Kolaru, koje će se zbivati u jutarnjim satima.
Otvorenje manifestacije, čiji je organizator povijesna postrojba Krapinsko-zagorske županije „Kostelska pištola-Keglevićeva straža, održat će se na zidinama Kostelgrada, gdje je sve i započelo davne 1523. godine. Svečanosti će i ove godine prisustvovati povijesne postrojbe iz Dubrovnika, Bakra, Varaždina, Karlovca i Turopolja, ali i Počasno-zaštitna bojna RH, pristožerna postrojba Glavnog stožera OS Republike Hrvatske. Nakon svečanog otvorenja na Starome gradu, program se seli u Područnu školu Kostel gdje Udruga kostelskih žena priprema izložbu starih fotografija „Kostel 1940 do 1980 - sjećanje na vlč. Josipa Rukelja“, a kulturno-umjetnički program na igralištu škole uveličat će KUD Pregrada i Barajt band. U večernjim satima u crkvi sv. Mirka održat će se blagoslov vatre i streljača.
Po starom običaju na sam Uskrs održava se misa „Jutarnjica“ uz blagoslov hrane, nakon koje će se ponovno oglasiti pucnji kostelskihpištola, dubrovačkih trombuna i topa iz Bakra u čast i slavu Isusova uskrsnuća. Centralna uskrsna svečanost održava se u 16 sati, uz misu "Večernicu" i Limenu glazbu Pregrada. Na Uskrsni ponedjeljak manifestacija se nakratko seli iz Kostela na Vinagoru, na zavjetno hodočašće kuburaša Majci Božjoj Vinagorskoj, gdje se ove godine priprema cjelodnevno druženje na jednom od najljepših zagorskih vidikovaca.
Uskrsne će pištole tradicionalno utihnuti tek na Bijelu nedjelju, kada se slavi i Dan Grada Pregrade, svečanim programom i streljanjem kraj kapele svetog Štefana u Bregima Kostelskim.
Prethodni članak
Sljedeći članak
[FOTO] Viktor Šimunić predstavio svoju djevojku i objavio zajedničku fotografiju
Žena (64) svaki dan u crkvi krala milodar, 'ordinirala' je i na Veliku Gospu
Nestale su barake na Bračku: Na njihovom mjestu već počeli radovi, evo što se sad gradi
Funkcija na klimi koju mnogi ne koriste: može smanjiti potrošnju, a prostor ostaviti rashlađenim
Uništava srce i jetru: Najgora je namirnica na svijetu, a Hrvati je jedu kao ludi
Spaljivao suhe grane, a onda je buknuo požar: Detalje objavila PU krapinsko-zagorska
Muškarcu (86) stablo prikliještilo dio tijela, prevezen je u OB Zabok
Ministricu pitali bi li jela uzgoj iz vrta da živi preko puta otpada - pazite odgovor
Preminula je Vedrana Rudan
Policija upala u zgradu HDZ-ove županije!
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
