KOSTELSKA PIŠTOLA: U prepunoj gradskoj vijećnici predstavljena monografija ‘Prvih 500’
Na 300-injak stranica opisan je običaj uskrsnog streljanja iz pištola u Kostelu
U gradskoj vijećnici u Pregradi, večer uoči otvorenja 500. Kostelske uskrsne pištole, održano je predstavljanje monografije „Prvih 500“, u kojoj je na 300-tinjak stranica opisan običaj uskrsnog streljanja iz pištola u Kostelu.
Ova je monografija rezultat proučavanja povijesnih podataka, sabiranja činjenica i niza mnogobrojnih razgovora provedenih s građanima Kostela. Obuhvaća teme istraživanja Kostelgrada, povijesni pregled razvoja grada, povijest vladanja Kostelgradom te sjećanja na Petra II. Keglevića, sačuvana u kuburaškoj manifestaciji koja se u Kostelu njeguje sve do današnjih dana. Poduprli su je i financirali Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Krapinsko-zagorska županija te Grad Pregrada.
Urednica i jedna od autora monografije je Marina Buhin, magistra komunikologije i profesorica. Povijesni je dio istražila i detaljno proučila autorica Nikolina Rod, magistra edukacije povijesti i profesorica, dok je o najstarijoj prošlosti Kostela pisao doktor znanosti Davor Špoljar, ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Pregrada te v.d. ravnatelja Muzeja grada Pregrade. Značajan doprinos očuvanju običaja ima povijesna postrojba „Kostelska pištola-Keglevićeva straža“ i njen najdugovječniji predsjednik Milan Flegar, a uredništvo su činili još Milanov sin Denis te Tomislav Keglević.
Promociji je prisustvovao i župan Kokar koji se osvrnuo na tradiciju pucanja u Kostelu: „Imamo i privilegij obilježavati 500 godina te povijesti i 500 godina te kulture, zato hvala svima koji su sudjelovali u izradi monografije, istaknuo je župan Kolar dodavši kako je monografija važna u ovo današnje doba digitalizacije, jer će u budućnosti puno značiti te će ostaviti jedan neizbrisiv trag u povijesti“.
Gradonačelnik Vešligaj rekao je da je ova je monografija pisani trag jednog vremena koje je iza nas, ali vjeruje da će inspirirati buduće generacije Kosteljanki i Kosteljanaca, streljača ili kuburaša iz cijelog pregradskog i zagorskog kraja na čuvanje tradicije i njezinu promociju, kao i na podizanje manifestacije na još viši nivo, baš kao što su to radile prošle generacije, odnosno kako to danas rade sadašnje.
Predstavljanju monografije, uz Povijesnu postrojbu Krapinsko-zagorske županije Kostelsku pištolu-Keglevićevu straža Kostel, prisustvovale su i druge povijesne postrojbe koje su doputovale na svečanost 500. obljetnice: Dubrovački trombunjeri, Gradska straža Požega, Karlovačka građanska garda, Samoborska narodna garda, Svetonedeljska garda Petra II. Erdodija, Hrvatski sokol Osijek, Počasna postrojba grada Krapine Krapinski Ilirci te Hrvatska udruga Muži zagorskog srca.
Prigodno, Povijesna postrojba Kostelska pištola-Keglevićeva straža Kostel podijelila je zahvalnice svima koji su dali potporu udruzi u proteklim godinama.
Događanje je glazbenom izvedbom upotpunio vokalni sastav Strune KUD-a Pregrada.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Doznajemo detalje požara u zabočkom CIAK-u: Radnici nam ispričali kako je sve krenulo
UPALIO SE HR112 ALERT: Poruke upozorenja u pola 4 ujutro probudile brojne Zagorce
U Hrvatskoj potvrđen slučaj gube - bolesti poznate iz biblijskih vremena
Stigao nalaz. Evo kakva je situacija u Zaboku i okolici
Požar u domu za starije! Traje evakuacija 250 korisnika, vatrogasci na terenu: 'Vlada panika'
Ova 3 znaka će ostvariti sve svoje snove u 2026. – zvijezde su im napokon naklonjene
Ovaj znak Zodijaka uništava sve što dotakne – jeste li vi među njima?
[FOTOGALERIJA] Uživo iz Oroslavja! Dražen Zečić spreman, Domino zagrijao publiku
Požar u CIAK-u i službeno ugašen! Župan Kolar: "Postoje inspekcije i kontrole"
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
