Umjesto smetišta sportski centar
Oroslavski gradonačelnik Ivan Tuđa na starom smetištu koje će se sanirati
Uskoro bi se trebalo početi sanirat
Oroslavski gradonačelnik Ivan Tuđa na starom smetištu koje će se sanirati
Uskoro bi se trebalo početi sanirati odlagalište otpada u oroslavskoj Kaniži, koje je na tromeđi naselja Mokrice, Krušljevo Selo i Slatina.
Riječ je o odlagalištu koje je zatvoreno već 29 godina, od 1980. godine, a u upotrebi je bilo 20 godina, od 1960., a na njemu je smeće odlagalo stanovništvo tadašnje općine Donje Stubice.
Realizacija projekta
– Odlagalište zauzima 15.000 četvornih metara gradskoga zemljišta. Danas je obraslo trnjem i nepristupačno, a na rubnim dijelovima još ima smeća koje su ljudi i nakon što je zatvoreno uporno dovozili. Sanacija predviđa odvoz postojećeg otpada, kojeg na tom smetlištu ima oko 15.000 prostornih metara, a nakon što bi se on sortirao i otpremio, područje bi se prekrilo vodonepropusnom glinom kako se ne bi onečistilo tlo – kaže oroslavski gradonačelnik Ivan Tuđa.
Procijenjeni trošak sanacije je čak 2,3 milijuna kuna. S obzirom na to da će Fond sanaciju sufinancirati sa 40 posto, odnosno sa 920.000 kuna, Grad će iz proračunu za to morati izdvojiti 1,3 milijuna kuna. Inače, odobreni novac Fond će dostaviti tek nakon što sanacija bude gotova.
– Sada smo na potezu mi u Gradu. Naime, sve do sada poduzete radnje spadaju u prvu fazu realizacije tog programa. Dalje je potrebno napraviti plan sanacije, raspisati natječaj i krenuti u posao.
U proračunu smo predvidjeli dio novca za sanaciju, ali ne svih 1,3 milijuna kuna, jer nismo znali hoće li naš projekt proći na natječaju. No, zato postoji rebalans proračuna, a s obzirom na to da je riječ o velikom projektu, možda ga nećemo moći u cijelosti ni realizirati ove godine. Podijelit ćemo ga u tome slučaju u fazama.
Druga opcija jest da se kreditno zadužimo jer je upitno možemo li ove godine u tu namjenu izdvojiti potreban novac – kaže oroslavski gradonačelnik Ivan Tuđa.
Sanacija
Kako će početi sanacija, mjerodavni u Oroslavju morat će razmišljati i o budućoj namjeni toga prostora. Ono bi, prema razmišljanju gradonačelnika Ivana Tuđe, moglo poslužiti u komunalne svrhe, odnosno tu bi se moglo urediti reciklažno dvorište ili pak biti namijenjeno u sportsko-rekreacijske svrhe, s obzirom na to da je u blizini i zaštićeni kompleks kurije Kaniže.
Izvor: Večernji list
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozač autom udario u djevojku, ubio je i pobjegao. Policija traga za njime
Na terasi obiteljske kuće ubijen mladić. Policija traga za ubojicom
Teška nesreća u Zagorju: Kamion udario u ogradu i prevrnuo se na krov, vozač prevezen u OB Zabok
Netko je u Hrvatskoj upravo osvojio više od 100 tisuća eura, evo kamo ide novac!
HZZO donio važnu odluku za više od 400 tisuća ljudi: 'I struka i pacijenti bili su nezadovoljni'
Pogledajte kako je bilo na Danu otvorenih vrata škole u ŠUDIGO-u Zabok
Priče o ubojici iz Drniša lede krv u žilama: 'Imao je popis od 12 plavuša'
Koncerti, sport, kazalište i tradicija: Evo što vas čeka ovog ljeta u Mariji Bistrici
[FOTO] Nesvakidašnja intervencija: Vatrogasci morali rezati nož blendera
Djevojčice Zagorca KR blizu naslova
Cleanaholic studio iz Zaboka postao hit – na vaš poziv stižu u vaš dom ili ured
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
