[TRADICIONALNI TURNIR U PLJOČKANJU] Mokrice su bile domaćin turnira na kojem se natjecalo 14 ekipa iz Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske
Pljočkanje je sport preteča boćanju, a zaštićen je kao hrvatska nematerijalna kulturna baština
Mokrice u Oroslavju bile su jučer domaćin turnira u pljočkanju, jednog od turnira u sklopu Alpe Adria natjecanja, u kojem sudjeluju pljočkarske ekipe Hrvatske, Italije, Slovenije te Bosne i Hercegovine.
Na natjecanju u ovom tradicijskom sportu, koji je zaštićen kao hrvatska nematerijalna kulturna baština, nastupilo je 14 slovenskih, bosanskih i hrvatskih ekipa, sveukupno 56 igrača.
Domaćin ovog turnira, udruga pljočkara iz Oroslavja koja postoji već 15 godina te ima 15 – ak aktivnih članova, i ove je godine pripremila poseban doček za sve sudionike turnira, a otkrili su nam i kako se radi na tome da se organiziraju hrvatske tradicijske igre, među kojima bi se, osim u pljočkanju, natjecalo i u bacanju kamena s ramena, streličarenju drvenim lukom i strijelom i sličnim tradicijskim sportovima.
Za one koji ne znaju, pljočkanje je sport preteča boćanju, igra se kamenim pljočkama, a nastao je u Istri, gdje su ga ''izumili'' pastiri, koji su se igrali tako što su bacali plosnate kamene prema manjem, natjecajući se tko će baciti bliže. Od tada je pljočkanje itekako napredovalo i već se igra profesionalno. Sada su pljočke od aluminija, a ne kamena i sport je vrlo popularan. U Hrvatskoj je registrirano desetak pljočkarskih udruga, a u regiji oko Torina ima registrirano 10 tisuća igrača, dok ih u Francuskoj ima čak sto tisuća, ispričao nam je Dragutin Lončar iz Pljočkarskog kluba Mokrice.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Velika promjena u novom školskom kalendaru! Vraćaju se zimski praznici u dva dijela
Teška prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Više od 400 gostiju stiže u Zagorje: Sprema se dvodnevna vinska i gastro fešta među kletima, ulaznice su u prodaji!
Bliži se ''Dan mladosti'' u Kumrovcu: Nastupa i poznati glazbenik
I sutra u Zagorju radovi HEP-a. Evo gdje od jutra neće biti struje
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
