Oroslavje sve snažnije gradi priču o Joži Mikulcu, u posjet stigla slovačka veleposlanica, Šimunić: 'Sitni interesi tu ne smiju igrati'
Oroslavje sve snažnije gradi priču o Joži Mikulcu, čovjeku čiji je život i djelo zaslužilo svjetsku pažnju. Njegova iznimna pustolovina, zabilježena u knjizi koja se trenutno nalazi u Americi, postala je središnja tema napora da se u Oroslavju osnuje muzej njemu u čast. Da je riječ o priči koja nadilazi lokalne okvire, svjedoči i današnji posjet slovačke veleposlanice NJ.E. Hane Kovačove, koja je iskazala interes za suradnju i pomoć u povezivanju s ključnim kontaktima u Slovačkoj.
- Priču svjetskih razmjera, usudim se reći, prepoznala je i slovačka veleposlanica NJ.E. Hana Kovačova koja nas je danas posjetila u Oroslavju te smo je upoznali s likom i djelom Jože Mikulca. Veleposlanica je oduševljena s našom inicijativom i pričom. Pokazala je interes i u suradnji i u pomaganju dobivanja kontakata. Naime, u knjizi postoji potpis gradonačelnika Bratislave i još niz potpisa iz Slovačke. Ponudila nam je pomoć u daljnjem razvitku priče. Cilj nam je promocija, a mislim da nema boljeg načina nego preko veleposlanika - objašnjava oroslavski gradonačelnik Viktor Šimunić.
Oroslavje planira i osnivanje muzeja posvećenog Joži Mikulcu, no prvi korak u tom procesu je povratak i nabava njegove knjige iz Amerike.
- Prije nego što započnemo s projektiranjem muzeja, ključni prioritet je povratak i nabava knjige iz Amerike. To je temeljni korak koji moramo poduzeti. U stalnom smo kontaktu s vlasnikom knjige i vjerujemo da će se nakon izbora situacija razjasniti te da ćemo, u suradnji sa Županijom, uspjeti ostvariti njezin otkup. Mi bismo u tom projektu trebali imati potporu ne samo Županije nego i države. Sa Županijom imamo dobru suradnju i vjerujem da ti neće biti nikakvih problema u budućnosti, međutim s državom ćemo vidjeti - poručuje Šimunić.
- Najiskrenije se nadam da će nezavisni osvojiti vlast u gradskom vijeću 18.05. kako ne bi bilo klipova, podmetanja i inaćenja u planiranju muzeja posvećenog našem Joži! Do sada se događalo da je Gradsko vijeće odbijalo bilo kakve inicijative. Nekoliko smo puta zbog toga gubili sredstva - kaže Šimunić.
- Ova priča je svjetska, jedinstvena u svijetu. Sitni interesu tu ne smiju igrati - zaključio je.
Inače, u najavi su i posjeti slovenskog te češkog veleposlanika.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Stalno ispuštate vjetrove? Liječnici otkrivaju što to govori o vašem zdravlju
Puževi će bježati iz vašeg vrta: Ovaj prirodni trik čuvat će vaše povrće do jeseni
Stiže novo zahlađenje: Snijeg moguć i u nizinama, temperature ispod nule
Uvedeno ograničenje na hrvatskim benzinskima, traži se reakcija vlade
Pohanje bez jaja i brašna: smjesa od 2 sastojka zbog koje meso ostaje sočno, a korica savršeno hrskava
Novac im pada s neba: U travnju će se ova dva znaka obogatiti, dok će ostali samo zavidjeti!
Stiže novi šok na benzinskim crpkama: Evo kolike će biti cijene goriva od utorka!
Maleni Vito iz Mača ide na novu tešku operaciju: Evo kako možete pomoći!
Zagorski profesor Ivan uhvatio bika za rogove i otkrio planove za svoj OPG: 'Cilj mi je imati...'
Nove pobjede za Bedex i Toplice 2
Invisalign i bol: boli li terapija i kako ublažiti pritisak u prvim danima?
Međunarodni dan šuma - 21. ožujka
Proljeće dolazi – otvoreni prozori ili pametna ventilacija s rekuperacijom?
Stručnjakinja otkriva: Klasičan vrt ili gredice?
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
